Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd rowerowy 2005

III Rajd Rowerowy "Szlakiem Bocianów"

4 czerwca 2005

Kolejna impreza edukacyjna w Rzeczpospolitej Ptasiej zorganizowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus". W sobotę  17 2 lub 3-osobowych drużyn uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej przejechało trasę długości 22 km, prowadzącą przez malownicze okolice Słońska - Park Krajobrazowy "Ujście Warty" i Rzeczpospolitą Ptasią. Podczas przejazdu na 8 punktach kontrolnych czekały na uczestników różne zadania m.in. należało odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących boćków i terenów podmokłych, rozwiązać test, obliczyć posługując się mapą jak daleko bociany lecą na żerowiska oraz wykorzystać busolę do wyznaczania kierunków. Każda drużyna otrzymała mapę z narysowaną trasą, aby nikt się nie zgubił. Po drodze zawodnicy mieli za zadanie wyszukać gniazda bocianie widoczne z trasy. Mniej lub bardziej zmęczeni, ale z dobrymi wynikami za odpowiedzi wszyscy dotarli do mety. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki, dyplomy, foldery o programie ochrony bocianów lub plakaty i ciasto. Najlepsi znawcy bocianiego życia z pierwszych 5 drużyn będą mogli poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą, korzystając z otrzymanych książek "Bociany i boćki" oraz o Drawieńskim Parku Narodowym i Krzesińskim Parku Krajobrazowym. Otrzymali też mapy Park Narodowy "Ujście Warty" i okolice, które pewnie przydadzą się podczas wakacyjnych wycieczek.

Pierwsze miejsce zajęły: Basia Bartek, Ewelina Krawczyk i Ewelina Wawryków.

II - Ania Ilnicka, Edyta Gasiorek,
III - Konrad Sozański, Łukasz Pryputniewicz, Paweł Lis,
IV - Sławek Gasiorek, Łukasz Matusik, Tomek Śliwiński,
V - Kamila Ilnicka, Olga Pietruszka oraz Hubert Krawczyk, Wadim Kazarin i Krzysztof Lula.

Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy Słońsk, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Słońsku, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MIX oraz Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus".

Rajd rowerowy był imprezą towarzyszącą świetnie zorganizowanemu już po raz trzeci przez Publiczne Przedszkole w Słońsku Eko-festynowi.