Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd rowerowy 2004

II Rajd Rowerowy "Szlakiem Bocianów"

1 czerwca 2004

W czerwcu br. Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" zorganizowało dwie zaplanowane imprezy edukacyjno-rekreacyjne dla uczniów zespołu Szkół w Słońsku. W Dzień Dziecka już po raz drugi odbył się Rajd Rowerowy "Szlakiem bocianów" dla uczniów posiadających kartę rowerową. 62 osoby w 24 drużynach przejechały trasę ok. 20 km prowadzącą przez malownicze okolice Słońska - Park Narodowy "Ujście Warty" i Rzeczpospolitą Ptasią. Podczas przejazdu na 8 punktach kontrolnych czekały na uczestników różne zadania m.in. należało ulepić bociana z gliny, rozwiązać krzyżówkę, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących boćków, roślin i zwierząt spotykanych na żerowiskach bocianich oraz ochrony terenów podmokłych. Wszyscy rowerzyści w ramach wpisowego przynieśli też określoną ilość puszek Alu, butelek lub makulatury.

Aż 3 drużyny zdobyły maksymalną ilość punktów - Kornel Molęda, Paweł Marszałek, Anita Grajewska, Ania Ilnicka, Kamila Koncik, Agnieszka Zdebiak i Asia Szawlińska otrzymali książki "Bociany i boćki". Pozostali uczestnicy dostali książki o parkach krajobrazowych, mapy ze szlakami rowerowymi i miód z Rzeczpospolitej Ptasiej, dla wszystkich był też pamiątkowy znaczek zaprojektowany przez ucz. gimnazjum Anetę Hadryś. Pogoda dopisała, a uczestnicy choć zmęczeni, byli zadowoleni i pytali czy będzie rajd w przyszłym roku. Jedynym utrudnieniem była awaria 5 rowerów nad Szeroką, ale serwis rowerowy prowadzony przez Pawła Szymczaka spisał się na medal.

Fundatorami nagród był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus.