Rzeczpospolita Ptasia Czym jest RP

Rzeczpospolita Ptasia

Rzeczpospolita Ptasia jest to zupełnie nowa, unikalna w skali Polski inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk. Pragniemy w taki sposób uatrakcyjnić naszą miejscowość dla ruchu turystycznego, przyczynić się do promocji Słońska i Parku Narodowego "Ujście Warty", tworzenia warunków dla rozwoju rodzimej bazy turystycznej.

Wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej będzie obowiązywała konstytucja i kodeks obserwatora ptaków. Miłośnicy ptaków otrzymają paszporty, w których będą zbierać pieczątki potwierdzające pobyt (różne w każdym roku). Każdy rok poświęcony będzie innemu gatunkowi ptaka, wybranemu spośród rzadkich lub zagrożonych, występujących w Rzeczpospolitej Ptasiej. Rok 2002 był Rokiem Derkacza, a 2003 jest Rokiem Żurawia. Będą organizowane zloty ptakolubów, plenery i imprezy edukacyjne.

Słońsk jest niewielką miejscowością gminną położoną w dolinie Warty w województwie lubuskim, przylegającą do niedawno utworzonego Parku Narodowego "Ujście Warty" oraz parku krajobrazowego o tej samej nazwie. Okolice Słońska to jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów i gromadzący w okresie wędrówek setki tysięcy ptaków. Obok ciekawej historii miejscowości, związanej od wieków z zakonem joannitów stanowi to doskonały, choć wciąż niewykorzystany atut.

Mamy nadzieję, że Rzeczpospolita Ptasia stanie się atrakcją całego regionu przyczyniając się (z racji powstania pod patronatem TPS "Unitis Viribus") do poszerzenia wiedzy nie tylko przyrodniczej swych obywateli. Gorąco zachęcamy do wstąpienia do grona obywateli RP!

W tym celu należy po przyjeździe do Rzeczpospolitej Ptasiej, zgłosić się w jednym z Biur Paszportowych w Słońsku (najlepiej z własnym zdjęciem), wypełnić wniosek o wydanie paszportu, wpłacić 10 zł jako cegiełkę na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i (bez długiego oczekiwania) otrzyma się paszport. Można również otrzymać paszport za zaliczeniem pocztowym wypełniając formularz na naszej stronie.

Adresy biur paszportowych w Słońsku:

  • ul. Puszkina 44, tel.: (0-95) 757 24 45
  • Stacja Pomp 2, tel.: (0-95) 757 22 12

Tekst: iza