Turystyka EDEN

EDEN - European Destinations of ExcelleNce

EDEN to projekt promujący mało znane destynacje turystyczne o niepowtarzalnym charakterze, które łączą potrzeby środowiska, ludności lokalnej i turystów, rozwijając jednocześnie atrakcyjny ekonomicznie produkt turystyczny. Konkurs ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się szczególnymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy.

Edycja konkursu w roku 2009 poświęcona została obszarom chronionym, dlatego udział w konkursie mogły wziąć miejsca wykorzystujące potencjał obszarów Natura 2000, parków narodowych, krajobrazowych, rezerwatów i gdzie rozwój turystyki współgra w sposób zrównoważony z unikalnym charakterem miejsca i potrzebami mieszkańców.

Pierwsze miejsce w Polsce zdobył projekt Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty, zgłoszony przez Grupę Partnerską "Ujście Warty", w której aktywną rolę odgrywało nasze stowarzyszenie oraz Park Narodowy Ujscie Warty, Urząd Miasta Kostrzyn, Biuro Turystyki Przyrodniczej DUDEK, Hotele: Leśne Ustronie z Witnicy i Bastion z Kostrzyna oraz Tourist Information z Kostrzyna. 
więcej...

Tekst: izi