Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd rowerowy 2009

VII Rajd Rowerowy "Szlakiem Bocianów"

31 maja 2009

W Dzień Bociana - obchodzony już po raz siódmy - 21 drużyn udało się na rowerach szlakiem bocianów. Te piękne ptaki oczekiwały na zawodników już na Placu Zamkowym, na ruinach zamku 2 pary założyły w tym roku gniazda. Rajdowicze zaopatrzeni w odblaskowe kamizelki z logo TPS oraz mapki z zaznaczonym przebiegiem trasy wyruszyli do Parku Narodowego Ujście Warty. W tym roku trasa wynosiła jedynie kilkanaście kilometrów, ale początkowy odcinek drogą Topolową do wieży na II górce był dosyć uciążliwy. Na szczęście wszyscy dojechali do mety i rozwiązali całkiem dobrze większość z dziewięciu zadań, poświęconych bocianom i ochronie terenów podmokłych. Poza odpowiedziami należało oddać wysegregowane surowce wtórne oraz namalować sprayem bociana korzystając z szablonów. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, były to m.in. śpiwory, plecaki, lornetki, pendrive, koszulki, książki, płyty, kaski rowerowe, miód, wydawnictwa z PN Ujście Warty.

Pierwsze miejsce zajęły: Stasia i Patrycja Ilnickie, II miejsce aż 2 drużyny: Kamila, Ania i Magda Ilnickie, Anna Markuszewska, Maria Jasik, Kazimierz Pokaczajło, Wojciech Stybel i Adrian Nietreba, III miejsce: Janek Hrysiukowicz i Bartek Myc. Nagrodę główną - rower górski- wylosował Michał Klim z Głuchowa. Były też puchary dla najmłodszych i najstarszych uczestników rajdu, poczęstunek - kiełbaski, wafle i napoje dla wszystkich. Organizacja rajdu odbywa się przede wszystkim dzięki darowiznom 1% podatku dochodowego.

Ponadto sponsorami byli: Park Narodowy Ujście Warty, Gminny Fundusz Gospodarki Wodnej o Ochrony Środowiska, Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak, Roman Juszkiewicz. Sprzęt nagłaśniający udostępnili nam ks. Jan Bagiński oraz Wojciech Lewicki. Trasę rajdu poza konkursem przejechali też podopieczni Zakładu Karnego z wychowawcą. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy ze Stowarzyszenia Joannitów. Dziękuję serdecznie wszystkim wolontariuszom i sponsorom za pomoc w organizacji tegorocznego rajdu i Opatrzności, za dobrą pogodę :).

Tekst: Izabella Engel