Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd rowerowy 2003

I Rajd Rowerowy "Szlakiem Bocianów"

31 maja 2003

Dokładnie w Dniu Bociana, 17 drużyn 2 lub 3-osobowych drużyn z gimnazjum i szkoły podstawowej przejechało trasę długości 17 km, prowadzącą przez malownicze okolice Słońska - Park Narodowy "Ujście Warty" i Rzeczpospolitą Ptasią. Podczas przejazdu na 10 punktach kontrolnych czekały na uczestników różne zadania m.in. należało ulepić bociana z gliny lub plasteliny, rozwiązać krzyżówkę, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących boćków, roślin i zwierząt spotykanych na żerowiskach bocianich oraz ochrony terenów podmokłych. Każda drużyna otrzymała mapę z narysowaną trasą, ale niektórzy najmłodsi uczestnicy mieli na początku trudności z odnalezieniem drogi. Organizatorami rajdu byli oprócz Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" uczniowie należący do koła ekologicznego w Publicznym Gimnazjum. To oni zaplanowali trasę, ułożyli pytania, przygotowali oznaczenia punktów kontrolnych i wraz z nauczycielami gimnazjum i członkami TPS "Unitis Virius" pełnili tam dyżury czekając na rajdowiczów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki, dyplomy, foldery o Muzeum Bociana w Kłopocie, plakaty, mapy lub przewodniki po ścieżkach rowerowych, grochówkę i ciastko. Najlepsi znawcy bocianiego życia z pierwszych 5 drużyn będą mogli poszerzać swoją wiedzę przyrodniczą, korzystając z otrzymanych książek "Bociany i boćki" oraz o Drawieńskim Parku Narodowym, Łagowskim Parku Krajobrazowym i innych o przyrodzie województwa.

Drużyny zajęły następujące miejsca:

I - Artur Miszon i Karol Kołodziejski, 
II - Anna Ilnicka, Patrycja Czech i Ala Matkowska, 
III - Irek Piechowicz, Darek Giemza i Przemek Woźniak,
IV - Ania Mikoda, Ula Niemyt i Wioleta Gnach,
V - Magda Grajewska i Kinga Dudzińska.

Fundatorami nagród było Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura, Park Narodowy "Ujście Warty", Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Słońsku, Liga Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Towarzystwo Bliźniaczej Współpracy Europejskiej Pracowników Poczty Polskiej, Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus i Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej.

Rajd rowerowy był imprezą towarzyszącą świetnie zorganizowanemu przez Publiczne Przedszkole w Słońsku z okazji Dnia Dziecka Eko-festynowi.

Za zdjęcia serdecznie dziękujemy naszemu "cyfrowemu współpracownikowi" - Krzychowi Gąsiorkowi.