Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd „Śladami Maurycego” 2017

Rajd "Śladami Maurycego" 2017

Już po raz kolejny z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” odbył się rowerowy i pieszy rajd. Tym razem był to rajd „Śladami Maurycego”- historycznej postaci, której wkład w rozwój naszej miejscowości był niebagatelny. Wszystko zaczęło się 25 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00 w parku w Słońsku. Tam zarejestrowane wcześniej drużyny, liczące od 2 do 5 osób, wystartowały na trasy, które prowadziły przez malownicze okolice naszej miejscowości. Na rowerzystów czekało do pokonania około 18,5 km miejscami bardzo trudnej trasy „Szlakiem dzięcioła” do Lemierzyc i z powrotem. Piesze drużyny musiały zmierzyć się z ponad ośmiokilometrowym dystansem. Oprócz tego na trasie uczestnicy rozwiązywali zadania, które dotyczyły m. in. kościoła, zamku i działalności mistrza zakonu joannitów księcia Jana Maurycego von Nassau-Siegen oraz przyrody Rzeczpospolitej Ptasiej. Drużyny musiały między innymi wskazać, ile tablic herbowych rycerzy joannickich znajduje się w kościele w Słońsku, wypisać nazwy spotkanych po drodze drzew i ptaków oraz naszkicować zachodnią ścianę zamku. Uczestnicy rajdu zbierali również napotkane na trasie śmieci. Drużyny zaprezentowały wysoki i wyrównany poziom, dlatego pierwsze miejsce zajęły aż 3 zespoły: Żurki, Dybki Górą i Skrzydlaci Husarzy. Drugie miejsce przypadło: Zwycięskim Gołębiom i Bokobrodom Puszkina, trzecie drużynom: Bike Team i Koziołki, zaś czwarte miejsce wywalczyły drużyny: Lemki i 4 Łyczki. Trzeba przyznać, że uczestnikom nie brakowało fantazji przy nadawaniu nazw drużynom.

W imprezie wzięło udział 77 osób, które stworzyły 11 drużyn pieszych i 14 rowerowych. W zabawie wzięli udział mieszkańcy naszej gminy, ale nie zabrakło także reprezentantów pobliskich miast – Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Sonnenburczyków – przedwojennych mieszkańców Słońska.

Na uczestników rajdu – oprócz pysznego poczęstunku w postaci pierogów ze Swojskiej Chaty – czekały interesujące nagrody: m.in. smartwache, pendrivy, łyżworolki, deskorolki, sprzęt rowerowy i piłki. Najwięcej szczęścia w losowaniu nagród specjalnych - bonów o wartości 600 zł, do realizacji w sklepie sportowym - miały Aleksandra Janecka i Maria Słońska. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety w postaci koszulek, toreb, kamizelek i opasek odblaskowych lub magnesów.

Rajd połączył w sobie kilka doskonałych przykładów rozrywki, edukacji i promocji naszej małej ojczyzny. Zachęcił do aktywnej formy spędzania czasu, wiążąc to z wiedzą historyczną i przyrodniczą regionu oraz popularyzacją ekologicznego stylu życia i troski o przyrodę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w zabawie zaproponowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”, a darczyńcom za finansowe wsparcie. Zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych przez nas imprezach.