Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd pieszo-rowerowy 2013

Oj, zimno było na rajdzie

XI Rajd „Szlakiem bocianów” odbył się, mimo niesprzyjającej deszczowej pogody, w wyznaczonym terminie dnia 26 maja 2013 roku. Po raz czwarty rajd był nie tylko rowerowy, ale także pieszy. Uczestnicy rajdu pieszego poruszali się po Szlaku Gęgawy natomiast rowerzyści po Szlaku Derkacza. Ogółem na starcie rajdu stawiło się 25 drużyn –11 pieszych i 14 rowerowych, razem 66 uczestników w wieku od 3 do 73 lat. Zgłosiło się wcześniej ponad 100 osób, jednak wiele rodzin z małymi dziećmi zrezygnowało z powodu niskiej temperatury i deszczu. Rajdowicze to ludzie pochodzący nie tylko ze Słońska i terenu naszej gminy, ale także goście z innych stron Polski między innymi z Poznania. Na starcie drużyny oddawały surowce wtórne – puszki ALU, butelki PET i makulaturę, choć w tym roku niestety nie wszyscy mieli co oddać. Przed wyjazdem drużyny zostały zaopatrzone w napoje. 
Na trasie rajdu znajdowały się specjalne punkty, w których drużyny otrzymywały zadania. Były to zarówno zadania wymagające odpowiedzi pisemnych z zakresu biologii ptaków, ekologii i wiedzy ogólnej, jak również zadania sprawnościowe i wymagające twórczej inwencji jak np. zadanie polegające na zrobieniu kwietnika na słoneczniki z butelki po napoju otrzymanej na starcie. Wielu uczestników rajdu przywiozło na metę dodatkowe odpady zebrane na trasie rajdu, co jak najbardziej odpowiadało celom imprezy. Wszystkie odpady zostały zabrane 3.06. do ZUOK w Długoszynie.
Dyplomy i nagrody (m. in. sakwy rowerowe, namioty, śpiwory, sprzęt rowerowy, książki otrzymali wszyscy uczestnicy, a ponadto zostały rozlosowane 2 rowery. W tym roku wyjątkowo, szczęście dopisało gościom z Poznania – pani Agnieszce Wiśniewskiej i panu Michałowi Skąpskiemu. Jednak następnego dnia pan Michał zdecydował, aby rower został w Słońsku i został przeznaczony do losowania podczas Maurycjady. Ten bardzo miły gest ucieszył nas niezmiernie. Najstarsi i najmłodsi uczestnicy rajdu otrzymali medale, a byli to: Weronika Matusik (3 lata), Adaś Zabielny ( 4 lata), Jerzy Frątczak (lat 63) oraz Emilia Symonowicz (l. 73). Każdy z uczestników rajdu otrzymał na trasie wafelki, a na mecie ciepły posiłek – kiełbasę z rusztu i gorącą herbatę, której p. Roman nie żałował nikomu. Organizacja imprezy oraz zakup nagród został sfinansowany dzięki darowiźnie 1% podatku dochodowego oraz dotacji Celowego Związek Gmin CZG – 12. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji rajdu: gościom z Poznania, pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej za wykoszenie placu przed zamkiem i osadzonym w Zakładzie Karnym OZ w Słońsku za pomoc techniczną.

Dziękujemy naszym gościom z Poznania za zdjęcia:-)

 

 

Tekst: Dominika