Nasze działania Rajdy rowerowe Rajd „Śladami Maurycego” 2018

"Śladami Maurycego"

TPS

24 czerwca 2018 roku Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" po raz kolejny zorganizowało Rajd pieszo-rowerowy "Śladami Maurycego" o charakterze gry terenowej.

Swoją gotowość do wyruszenia na trasy wcześniej zgłoszone drużyny meldowały w Słońskim parku już od godziny 10:00. Każda drużyna otrzymała kartę zadań, materiały przydatne do wyszukania odpowiedzi, pamiątkowe upominki dla wszystkich członków drużyny w postaci toreb lub kolorowych czapek oraz wodę i słodki poczęstunek.

W tym roku bardziej docenialiśmy fakt, że drużyna posiadała własne bidony na wodę, za które można było otrzymać dodatkowy punkt, gdyż dążymy do ograniczenia wytwarzanych przez nas śmieci. Poza tym, tradycyjnie już, oprócz zadań dotyczących przyrody i historii Słońska dodatkowo punktowane były śmieci zebrane z tras przez uczestników. Oczywiście zostały one na mecie posegregowane do kolorowych worków i uprzątnięte. Rajdowicze zebrali 8 dużych worków odpadów, głównie plastykowych opakowań! W imprezie wzięło udział 81 uczestników - 7 grup rowerowych i 16 pieszych. W każdej grupie było od 2 do 5 uczestników. W tym roku podnieśliśmy poprzeczkę, gdyż trasy były dłuższe niż w roku ubiegłym. Trasa piesza (ok. 10 km) prowadziła przez Słońsk i betonką do PN Ujście Warty, a rowerowa (ok. 22 km) Szlakiem Derkacza i Gęgawy. Pierwsza grupa pytań zatrzymała uczestników w okolicach kościoła i na Wystawie Pamiątek Regionalnych. Należało m.in. porównać obecny wygląd otoczenia kościoła z przedstawionym na przedwojennych zdjęciach oraz wyszukać pewnych eksponatów na wystawie, co okazało się niełatwe. Po części historycznej rajdowicze odpowiadali w plenerze na pytania dotyczące ptaków roku w Rzeczpospolitej Ptasiej korzystając z informacji zawartych w wydanej przez TPS broszurze. Wiele osób korzystało również z Internetu. Niestety przyjemność z wędrówki zmniejszył deszcz, który zaczął padać i w pewnym momencie zatrzymał wszystkich pod wiatą na betonce. Ważne jest to, że z wyjątkiem jednej drużyny, wszyscy przebyli całą trasę, a także to, że ukończyli trasy szczęśliwie. Po oddaniu karty z rozwiązanymi zadaniami, na uczestników czekał ciepły obiad w jadłodajni Swojskie Jadło niedaleko parku. W tym czasie komisja oceniła odpowiedzi. Okazało się, że wiele osób świetnie poradziło sobie z zadaniami i po kilka drużyn uzyskało taką samą ilość punktów. Wśród zwycięskich drużyn byli też rajdowicze, którzy brali udział w ubiegłorocznej imprezie. Około godziny 16:30 odbyło się ogłoszenie wyników.

Zwycięzcami trasy rowerowej zostały następujące drużyny :

I miejsce - "Lubniewice"

II miejsce - "Żurki" i "Lemki"

III miejsce - "Skrzydlaci husarzy".

Zaś spośród drużyn pieszych na podium znaleźli się :

I miejsce - "Zwycięskie gołębie"

II miejsce - "Koziołki", "Dybki" i "Dybkensi"

III miejsce - "Zwycięzcy".

Nagrodzeni otrzymali m.in. smartwatche, liczniki rowerowe, sakwy, deskorolki, łyżworolki, kaski, zapięcia i oświetlenie do rowerów oraz przekazane przez Urząd Gminy Słońsk albumy. Każda drużyna, która nie zajęła punktowanych miejsc otrzymała wybraną przez siebie nagrodę pocieszenia, były to m.in. piłki i akcesoria rowerowe. Dużą atrakcję stanowiło, jak zwykle losowanie nagród specjalnych, czyli dwóch bonów o wartości 600 zł każdy. Szczęście uśmiechnęło się do Julii i Mikołaja, którzy po rajdzie kupili rowery w sklepie WIN-Sport w Kostrzynie.

Na tym zakończyliśmy nasz rajd,. Dodam jeszcze, że na trasy wyruszyli nie tylko mieszkańcy gminy Słońsk, ale także turyści m.in. z Katowic, Świebodzina, Piły, Kożuchowa, Krzeszyc, Kostrzyna i Lubniewic, którzy przyjechali specjalnie na rajd. Gratulujemy wszystkim, którzy pokonali przeciwności, nie przestraszyli się deszczu i dotarli do mety. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.

Rajd zorganizowany został dzięki zbiórce publicznej i darowiznom przekazanym na konto TPS.

Tekst: Weronika