Nasze działania Zaproszono nas OFIP 2017 w Warszawie

Kolejny raz w Warszawie

TPS

W dniach 6 – 9 września członkowie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” przebywali w Warszawie. Były to dni bardzo pracowite, a zarazem bardzo przyjemne. 7 września mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystym Dniu Darczyńcy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kiedy to darczyńcom dziękowano za przekazanie muzealnych darów do biblioteki. Podczas uroczystości odbył się także pokaz filmu z projektu historii mówionej oraz dyskusja wokół miejsca i roli darów w działalności programowej muzeum.

Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” przekazało Muzeum POLIN tomik wierszy Czesława Wyczechowskiego p.s. Rosomak „Lira i Sten”, który został wydany w roku 2015 dzięki staraniom naszego stowarzyszenia. W jednym z wierszy autor opisuje dzieje swego kolegi z gimnazjum – Ajzyka Cytrynela, który brał udział w kampanii wrześniowej, obronie Warszawy, a także w powstaniu w Getcie, gdzie za broń chwycili synowie Jakuba. Misją muzeum POLIN jest „Przywracać i chronić pamięć historii Żydów polskich, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata”. Zaproszenie na uroczystość - Dzień Darczyńcy dla TPS „Unitis Viribus” przysłał Dyrektor Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola.

W dniach 8 i 9 września 2017 r. na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się VIII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. W Pikniku Inicjatyw Pozarządowych brało udział 67 organizacji z Polski, w tym my jako jedyni przedstawiciele województwa lubuskiego. Podczas impezy w namiocie nr 33 czynne było biuro paszportowe Rzeczpospolitej Ptasiej, a licznych gości odwiedzających nasze stoisko zachęcaliśmy do udziału w quizie. Pytania konkursowe związane były z historią Słońska i ochroną ptaków. Nagrodami były pamiątki z Rzeczpospolitej Ptasiej m. in. monety i magnesy, a także pobyty weekendowe jej terenie ufundowane przez gospodarstwa agroturystyczne w Ujściu Warty: „Pod lipami”, „Z dala od zgiełku”, „Na uboczu”, „Nad rzeczką” oraz spływ kajakowy ufundowany przez Biuro Turystyki Przyrodniczej „Dudek”. W quizie wzięło udział 48 osób, w tym 14 odpowiedziało prawidłowo na wszystkie pytania. Główne nagrody losował 10-cio letni mieszkaniec Warszawy.

Kolejną atrakcją był konkurs na rozpoznanie na zdjęciach i nazwanie wszystkich ptaków roku Rzeczpospolitej Ptasiej. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż rozpoznać trzeba było aż 14 gatunków.

Wielu gości zainteresował pokaz toczenia fajerki przez mistrza Andrzeja, lecz tylko niektórzy zdobyli się na odwagę, by spróbować mu dorównać w tym tak nietypowym zajęciu. Najlepiej wypadł i otrzymał brązową fajerkę 11-letni warszawiak. Chyba była to zbyt trudna dla warszawiaków dyscyplina sportowa.

W wolnym czasie, pod znakomitym przewodnictwem Pani Marii Kamińskiej oraz Pana Franciszka Trynka, zwiedzaliśmy stolicę, m. in. Pałac w Wilanowie w którym mieści się Ambasada Rzeczpospolitej Ptasiej, Zamek Królewski, Łazienki, Stare Powązki i Pałac Kultury. Serdecznie im za to dziękujemy!

Cieszymy się że po raz kolejny mieliśmy okazję zaprezentować warszawiakom oraz gościom odwiedzającym stolicę, naszą małą ojczyznę - Słońsk i Rzeczpospolitą Ptasią.

Tekst: Henryk