Nasze działania Maurycjady Maurycjada 2014

Maurycjada

W niedzielę 22 czerwca 2014r. po raz jedenasty odbyła się Maurycjada. Tradycyjnie już korowód przebierańców przeszedł ulicami Słońska do kościoła parafialnego. Odbyła się tam inscenizacja teatralna przedstawiająca scenkę z życia Jana Maurycego z Nassau, mistrza Zakonu Joannitów oraz patrona naszej imprezy. W tym czasie, dla pozostałych w parku przygrywali goście z Niemiec – zespół puzonistów z Letchin, a także zespół muzyczny Projekt IKS – OZ Słońsk Zakład Karny Gorzów Wlkp.

Po powrocie korowodu podziwialiśmy świetne pokazy grupy cyrkowej Funatycy z SP3 w Słubicach oraz zespołu tanecznego współpracującego z Folwarkiem Candela. Młodzi tancerze w profesjonalnych kostiumach zaprezentowali nam 4 tańce -standardowe i latynoamerykańskie, a na koniec uczyli jak zatańczyć „cza-czę”, naprawdę było na co popatrzeć! Słuchaliśmy też orkiestry młodzieżowej z Kostrzyńskiego Centrum Kultury i zespołu śpiewaczego „Kryniczeńka” Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa. Uczestniczyliśmy w warsztatach tkackich, wikliniarskich i filcowania oraz próbowaliśmy chleba pieczonego w objazdowym piecu chlebowym. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się klocki lego, którymi najmłodsi mogli się bawić podczas całej imprezy oraz nauka chodzenia na szczudłach. Konkurs na najciekawsze przebranie w tym roku posiadał trzy kategorie: dzieci do lat 6, dzieci szkolne oraz dorośli. W każdej z tych kategorii przebierańcy wykazali się kreatywnością i pomysłowością co przysporzyło naszym jurorom niemało dylematów. Ciekawe nagrody za przebrania oraz dla zwycięzców konkursu wiedzy o historii Słońska mogliśmy zakupić dzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatowego w Sulęcinie, Gminy Słońsk, GBS Barlinek O/Słońsk, Państwu Izie i Michałowi Skąpskim oraz dzięki darowiznom bardzo wielu firm ze Słońska. Piekarnia Matex ufundowała tort dla najlepiej przebranej rodziny. Nagrodą specjalną do losowania był rower. Wyśmienity poczęstunek zapewnili państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie.

Dziękujemy księdzu proboszczowi Józefowi Drozdowi za udostępnienie kościoła, w którym, jak za dawnych lat, odbyło się pasowanie na rycerzy zakonu joannitów. Pani Dyrektor Urszuli Jarmuszce za wypożyczenie sprzętu, Pani Marii Fidziukiewicz za przygotowanie scenek teatralnych z młodzieżą, Panu Mariuszowi Wojnarowskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu  historycznego. W scenkach, w ramach zajęć kulturalno-oświatowych, obok młodszych i starszych mieszkańców Słońska, wzięli udział skazani z tutejszego Zakładu Karnego. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc w zorganizowaniu XI już Maurycjady, a strażakom z OSP w Słońsku za profesjonalną eskortę korowodu.

Tekst: Ania &Co