Maurycjada 2015
W niedzielę 21 czerwca 2015 odbyła się kolejna, XII już Maurycjada. Od 13-ej kolorowo przebrani uczestnicy i zaproszeni goście zbierali się w Parku Wiejskim. O godz. 14. grupa teatralna Kostrzyńskiego Centrum Kultury, prowadzona przez panią Justynę Streichsbier zainicjowała Maurycjadę pierwszą z trzech scenek historycznych. Następnie uformowano kolorowy korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Kostrzyńskiego Centrum Kultury.
Jak co roku muzyka i kolorowy tłum przebierańców zwracały uwagę mieszkańców Słońska, zatrzymujących się na ulicach i wyglądających z okien swych domów by popatrzeć na wesołych przebierańców. Korowód przemaszerował ulicami Paderewskiego, Sikorskiego, Ciesielską, Puszkina. Na Placu Wolności, przed kościołem do korowodu dołączył Maurycy von Nassau-Sigen, którego uroczyste pasowanie na joannickiego mistrza brandenburskiego baliwatu odbyło się wewnątrz kościoła przy akompaniamencie orkiestry KCK i solistek z grupy teatralnej. Wraz z księciem, korowód ruszył dalej, do Parku Wiejskiego gdzie Maurycy nadał mieszkańcom Słońska szereg przywilejów.
Park jak co roku pełen był stoisk handlowych i warsztatowych. Dzieci mogły uczestniczyć w zabawach cyrkowych prowadzonych przez Cyrk Zodiak ze Szczecina, tworzyć własne instrumenty wraz z muzykami z grupy Małe Instrumenty z Wrocławia, realizować własne filcowanie z Krysią Dziewiałtowską oraz własne kilimy pod czujnym okiem pani Elżbiety Goworko. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się klocki lego, którymi najmłodsi mogli się bawić podczas całej imprezy.
Miłośnicy dobrego jedzenia mogli posmakować i podpatrzeć sposób pieczenia chleba prezentowany przez stowarzyszenie Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa oraz tradycyjne metody robienia koziego sera demonstrowane przez Państwa Szczupaków z Widuchowej.
Nie zabrakło atrakcji na scenie. W tym roku wystąpił zespół taneczny z Niemiec Tanzatelier, Cyrk Zodiak oraz zespół śpiewaczy Kryniczeńka z Białkowa. Także na scenie odbył się konkurs wiedzy o Słońsku oraz wręczenia nagród w konkursie na przebranie i rajdzie FaFe. Konkurs na najciekawsze przebranie w tym roku posiadał trzy kategorie: dzieci do lat 9, młodzież do lat 15 oraz dorośli. W każdej z tych kategorii przebierańcy wykazali się kreatywnością i pomysłowością co przysporzyło naszym jurorom niemało dylematów.
Nowością w tym roku był Rajd FaFe, czyli Rajd Fajerka Felga o Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej. Rekordziście udało się przejechać 575 metrów z Fajerka i Felgą. Ciekawe nagrody za przebrania oraz dla zwycięzców konkursu wiedzy o historii Słońska mogliśmy zakupić dzięki wsparciu Gminy Słońsk, GBS Barlinek O/Słońsk, Firmie MIX, Państwu Izie i Michałowi Skąpskim, Panu Dariuszowi Matkowskiemu, Tomaszowi Migdalowi, Romanowi Muszyńskiemu, Janowi Niedbale, Grzegorzowi Goworko, Kazimierzowi Sozańskiemu, Jackowi Żołyńskiemu, Markowi Pawko, Pawłowi Łobaczewskiemu, Kamilowi Łobaczewskiemu, Zbigniewowi Matkowskiemu, Andrzejowi Nowogramowi, Marcinowi Ralko, Ryszardowi Lewaszkiewiczowi, Michałowi Komarnickiemu-Tatarynowicz, Paniom Lucynie Kurkiewicz, Monice Ilnickiej, Elżbiecie Chorąży, Barbarze Bartek, Halinie Krawczyk, Annie Skorupskiej., Dorocie Łagodzicz. Piekarnia Matex ufundowała tort dla najlepiej przebranej rodziny, który powędrował do grupy przebierańców z WTZ Sulęcin. Nagrodą specjalną do losowania był rower. Wyśmienity poczęstunek zapewnili państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie. Poczęstunek został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Sulęcinie.
Dziękujemy księdzu proboszczowi Józefowi Drozdowi za udostępnienie kościoła, w którym, jak za dawnych lat, odbyło się pasowanie na rycerzy zakonu joannitów. Pani Dyrektor Urszuli Jarmuszce za wypożyczenie sprzętu, Pracownikom Zakładu Gospodarki Wodnościekowej za zawieszenie banera, przewóz sprzętu do parku. Dyrektorowi Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Janowi Tomaszewiczowi za wypożyczenie strojów. Pani Justynie Streichsbier za przygotowanie scenek teatralnych z młodzieżą, Panu Mariuszowi Wojnarowskiemu za przygotowanie konkursu historycznego. W scenkach, w ramach zajęć kulturalno-oświatowych, obok młodszych i starszych mieszkańców Słońska, wzięli udział osadzeni z Zakładu Karnego Gorzów Wlkp. OZ Słońsk oraz nasi goście z Poznania, państwo Skąpscy, Kwiatoń i Ostapowicz. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, w tym właścicielom gospodarstw agroturystycznych: Przy Betonce, Na uboczu, Pod lipami i Sielankowy Domek za pomoc w zorganizowaniu XII już Maurycjady, a strażakom z OSP w Słońsku za profesjonalną eskortę korowodu i wsparcie zawodów FaFe.
Zachęcamy mieszkańców Słońska którzy chcieliby aktywnie wesprzeć nas w organizowaniu kolejnych imprez do kontaktu: tps@tps-unitisviribus.org.pl