Nasze działania Maurycjady Maurycjada 2013

Jubileuszowa Maurycjada

Fundusz nicjatyw Obywatelskich

W niedzielę 16 czerwca br. mali i duzi miłośnicy historii Słońska tłumnie zgromadzili się w parku, aby po raz 10!!! wziąć udział w organizowanej przez TPS Unitis Viribus MAURYCJADZIE. Nikt nie wątpił, że ta JUBILEUSZOWA impreza oznacza wyjątkowo świetną zabawę. Zgodnie z oczekiwaniami, tegoroczna Maurycjada stała się niemałym wydarzeniem zarówno w naszej miejscowości, jak również w bliższej i dalszej okolicy. Najpierw barwny i głośny korowód przebierańców przeszedł ulicami Słońska. Prowadziła, dziarsko przygrywając, orkiestra młodzieżowa z Kostrzyńskiego Centrum Kultury.
W kościele parafialnym (!!!) i na scenie parkowej odbyły się inscenizacje teatralne, przypominające ważne chwile z życia mistrza Zakonu Joannitów Jana Maurycego z Nassau. Ich przygotowanie umożliwiły prace scenograficzne, oraz warsztaty etnograficzno-kostiumowe i teatralne z udziałem członków naszego towarzystwa, grupy teatralnej Damm z Kostrzyńskiego Centrum Kultury oraz harcerzy z Czarnowa. Następnie wszyscy zebrani w parku wiejskim – a było nas ok. czterystu - zasiedli do biesiady. Towarzyszyły jej liczne atrakcje, nie tylko kulinarne.
Największym powodzeniem (jak co roku) cieszył się konkurs na najciekawsze przebranie. W dwóch kategoriach i dwóch grupach wiekowych wzięło udział łącznie 79 osób, w tym 55 dzieci. Regulaminowe nagrody zdobyło 16 osób. Dodatkowo udzielono 14 wyróżnień.Komisja konkursowa miała oczywiście wiele dylematów, gdyż każdy strój był wyjątkowy, a jego autor zasługiwał na docenienie. Należy tutaj wspomnieć o udziale w Maurycjadzie licznej i pięknie przebranej grupy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina, albowiem to oni otrzymali owacje publiczności i tort ufundowany przez Piekarnię Matex dla najlepiej przebranej rodziny. Wielką atrakcją było superlosowanie nagrody specjalnej – rower ufundowany przez rodzinę Skąpskich z Poznania – w którym wybrańcem losu okazał się młody właściciel „różowego nr 10”.
Szybki finał konkursu wiedzy o historii Słońska wyłonił jako zwycięzcę Szymona Błauciaka, ucznia z kl IIb Gimnazjum w Słońsku. Trzy pozostałe finalistki z klasy VIa SP w Słońsku wykazały się również imponująca wiedzą, co dowodzi, że historia naszej miejscowości nie jest obca młodemu pokoleniu,a burza oklasków oraz nagrody były w pełni zasłużone.
Atrakcyjny program artystyczny zapewniony przez: orkiestrę młodzieżową z Kostrzyńskiego Centrum Kultury, akrobatyczną grupę z Letchin, uczniowską grupę cyrkową „Funatycy” z SP3 w Słubicach, Górzycką Kapelę Ludową i zespół śpiewaczy Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa „Kryniczeńka” oraz iluzjonistę Güntera Laua sprawił, że czas zabawy minął wszystkim bardzo szybko. Można było odnieść wrażenie, że po ogłoszeniu końca imprezy goście niechętnie opuszczali park.
Wielkim zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się warsztaty ceramiczne Justyny Budzyn i warsztat tkacki Elżbiety Goworko oraz wielkie klocki Lego. Pokaz pieczenia chleba w objazdowym piecu chlebowym zaprezentowany przez Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa oraz kram „Folwark Candela – Natura dla zmysłów” z kolekcją pięknych, ręcznie zdobionych świec przybliżył zarówno dzieciom jak i dorosłym rzemiosła już trochę zapomniane, ale jak widać wracające do kręgu zainteresowań młodych pokoleń.
Nasi goście z Niemiec pozostawali pod wielkim wrażeniem ekumenicznego, dwujęzycznego nabożeństwa, które od kilku lat odbywa się w dniu Maurycjady w słońskim kościele parafialnym – a tym razem koncelebrowane było przez księdza proboszcza Józefa Drozda i trzech ewangelickich pastorów.
Z wielką radością możemy zakomunikować, że na You tube można obejrzeć film, który świetnie relacjonuje przebieg tegorocznej Maurycjady. Jak już zapowiadaliśmy film jest dziełem młodych ludzi, którzy pod kierunkiem instruktora Tomasza Ogrodowczyka utworzyli w ramach warsztatów zespół filmowy Maurycy.
„Projekt Maurycjada 2013 został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”. Jednak bez wsparcia dawnych mieszkańców Sonnenburga zrzeszonych pod egidą Oststernberger Heimatkreis, Samorządu Gminy Słońsk, Zakładu Karnego w Gorzowie, Teatru im Osterwy w Gorzowie Wlkp. Parku Narodowego Ujście Warty, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, OSP, czterdziestu sponsorów spośród lokalnych przedsiębiorców i gromadki oddanych wolontariuszy zorganizowanie tak wspaniałej zabawy byłoby niemożliwe. Dlatego Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Słońska Unitis Viribus w imieniu tych, którym Maurycjada 2013 dała niezapomniane chwile radości składa serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji.

Dziękujemy Ninie za zdjęcia.

Tekst: Paweł Kisielewski