Nasze działania PET spływy Spływ 2005

IV PET Spływ

25 czerwca 2005

Już po raz czwarty pomysłowi konstruktorzy butelkowych budowli spotkali się w sobotę 25 czerwca nad Lenką przy Placu Zamkowym podczas finału IV konkursu p.n. EDUKACJA + ZABAWA = CZYSTE ŚRODOWISKO. W tym roku oprócz uczniów z terenu naszej gminy gościliśmy drużyny z Lubniewic i Krzeszyc.  Z jedenastu zespołów 8 zaprezentowało wykonane przez siebie tratwy, dwa zbudowały ptaki i jeden zamek. Wszystko to z butelek plastikowych typu PET i zużytych sznurków od snopowiązałek. Drużyny "ptasie" oraz budowniczowie zamku odegrali ciekawe scenki przy swoich dziełach. Wykonawcy tratw musieli je wypróbować i przepłynąć odcinek długości ok. 100 m. Lenką. Większość konstrukcji wykonana była bardzo pomysłowo i solidnie, wszyscy dopłynęli do mety. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał ratownik, a dzieci pływały w kamizelkach asekuracyjnych.

I miejsce w kategorii - butelkowe zwierzę zdobyły Anita i Monika Grajewskie oraz Laura Oklejewicz.

W kategorii konstrukcje pływające zwyciężyli Eko-piraci - Monika, Daria i Łukasz Giemza oraz Alina i Paula Malarek. II miejsce zajęły Ania, Kamila i Patrycja Ilnickie z Olą Pietruszką na Titanicu, III miejsce Edyta, Sławek i Marcin Gąsiorek oraz Justyna i Sławek Matusik na Kinder Niespodziance oraz Pokemony: Nikola Wellnowska, Krystian Hruszowiec i Denis Szymanowski.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, których nie przeraziły trudy zbierania butelek i zużytych sznurków. Wykonaliście wszyscy ogromną pracę uprzątając naszą okolicę, a Wasze konstrukcje pojechały do Zakładu Utylizacji Odpadów w Długoszynie i z pewnością będą tam wykorzystane do recyclingu. Po przetworzeniu wyprodukuje się z nich m.in. tkaniny, galanterię plastikową, przybory szkolne.

Nagrody, jak co roku, to wycieczka na basen dla wszystkich, sprzęt sportowy i turystyczny (torby podróżne, wędki, rakietki, piłki do siatkówki, koszykówki i in.) koszulki, kubki oraz książki przyrodnicze. Po zakończonym pływaniu wszyscy uczestnicy i organizatorzy posilili się kiełbaskami z grilla.

Fundatorami nagród byli: Urząd Gminy Słońsk, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Starostwo Powiatowe w Sulęcinie, CZG-12, Towarzystwo Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus" i Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej.