Nasze działania PET spływy Spływ 2004

III PET Spływ

26 czerwca 2004

Kolejną imprezą był finał III konkursu p.n. EDUKACJA + ZABAWA = CZYSTE ŚRODOWISKO czyli PET-spływ po Lence. W sobotę 26 czerwca, na dobry początek wakacji, najwytrwalsi konstruktorzy ze Słońska, Przyborowa, Kłopotowa, Budzigniewa i Polnej spotkali się na Placu Zamkowym. 5 drużyn zaprezentowało wykonane przez siebie konstrukcje pływające, zaś jedna drużyna (Anita, Monika i Magda Grajewskie oraz Laura Oklejewicz) wykonała butelkowego ptaka- bociana. Wszystko to z butelek plastikowych typu PET i zużytych sznurków od snopowiązałek.

Następnie odbył się spływ po rzece. Na zbudowanych tratwach reprezentanci drużyn przepłynęli odcinek długości ok. 100 m., natomiast ptak był bohaterem interesującej, wyśpiewanej scenki. Większość konstrukcji wykonana była bardzo pomysłowo i solidnie, wszyscy dopłynęli do mety. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał ratownik p. Łukasz Zimmerman. Dzieci pływały w kamizelkach asekuracyjnych.

I miejsce zajęła drużyna (Magda, Matkowska, Irek Piechowicz, Łukasz i Darek Giemza, Robert Łuczka i Nikola Wellnowska), która zbudowała Titanika z 1207 butelek (!). To dotychczasowy rekord. Titanik, wbrew nazwie nie zatonął, ale szczęśliwie dopłynął, nawet z całą
6-osobową załogą (na zdjęciu).

II miejsce przypadło pomysłowym 6 pancernym (Edyta i Sławek Gąsiorek, Ania i Kamila Ilnicka, Asia Mężyńska i Łukasz Matusik), którzy zbudowali pływający czołg Rudy 102 z 450 butelek. III lokatę otrzymali Nowożeńcy (Ala i Agata Matkowskie, Ola Matkowska, Paweł Ilnicki i Bartek Stefanowicz), których tratwa "lekko przepuszczała wodę", pewnie dla ochłody.

Podczas finału nad Lenką można było obejrzeć wystawę prac przedszkolaków ze Słońska, które wykonały przepiękne ryby i ptaki z plastikowych odpadów.

Serdecznie gratulujemy najwytrwalszym konstruktorom, których nie przeraziły trudy zbierania butelek i zużytych sznurków. Wykonaliście wszyscy ogromną pracę uprzątając naszą okolicę, a wszystkie konstrukcje pojechały do Zakładu Utylizacji Odpadów w Długoszynie i z pewnością będą wykorzystane do recyclingu.

Nagrody, jak co roku, to wycieczka na basen dla wszystkich, sprzęt sportowy i turystyczny (śpiwory, torby podróżne, rakietki, piłki do siatkówki, koszykówki i in.) koszulki oraz książki przyrodnicze. Po zakończonym pływaniu wszyscy uczestnicy i organizatorzy posilili się pieczonymi kiełbaskami przy ognisku.

Fundatorami nagród był Urząd Gminy Słońsk, Starostwo Powiatowe w Sulęcinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Słońsku, CZG-12 i Towarzystwo Przyjaciół Słońska Unitis Viribus.

Do następnego roku!