Nasze działania Nasze inicjatywy BIG JUMP 2019

BIG JUMP w Gorzowie Wlkp.

Od kilku lat Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” przyłącza się do międzynarodowej akcji BIG JUMP i manifestuje w Słońsku swoje zaangażowanie w obronę rzek. W tym roku, jako członek Koalicji Ratujmy Rzeki wspólnie z Fundacją Greenmind i kolektywem Gorzowskie Siostry Rzeki zorganizowaliśmy wydarzenie w Gorzowie Wlkp. W niedzielę 14 lipca o godz. 15 na przystani Klubu Sportowego ADMIRA nad Wartą, jeszcze w promieniach słońca rozpoczęliśmy pokaz „Mody na Rzeki”.  Kilkanaście modelek zaprezentowało przygotowane przez siebie stroje kąpielowe z wyszytymi hasłami nawiązującymi tematycznie do rzek i zagrożeń, jakie widzą aktywiści z Koalicji Ratujmy Rzeki. „Moda na rzeki” to pomysł Cecylii Malik, krakowskiej artystki, która w ubiegłym roku skrzyknęła „Siostry Rzeki”. To grupa kobiet, które podczas różnych wydarzeń organizowanych nad Wisłą przekonują, że nieuregulowane, swobodnie płynące żywe rzeki są nam niezbędne do życia i szczęścia.

Pomysł Cecylii podchwyciła artystka Justyna Budzyn i w krótkim czasie zorganizowała kolektyw Gorzowskie Siostry Rzeki. Poza przygotowaniem strojów, wykonane zostały tabliczki z nazwami kilkunastu lubuskich rzek. m.in. Odry, Postomi i Łęczy. Już w trakcie pokazu mody nad Gorzowem krążyła burza i nad Wartą zaczął padać rzęsisty deszcz. Wszyscy przemokli w kilka minut, więc bez trudu wskoczyli do Warty jak to na BIG JUMPIE być powinno.

Warto podkreślić, że tegoroczna akcja służyła nagłośnieniu problemu niszczenia rzek jakie obserwujemy w Polsce, pod pozorem ochrony przeciwpowodziowej oraz zapobieganiu suszy. Regulowanie małych rzek i betonowanie ich brzegów przyspiesza odpływ wody, zwiększając zagrożenie powodziowe terenów położonych w dole ich biegu, a jednocześnie potęguje suszę. Kosztowne plany zamiany dużych polskich rzek w kanały transportujące towary nie wiadomo skąd, dokąd i po co są nierealistyczne i doprowadzą do olbrzymich szkód w środowisku. W Europie Zachodniej ogromnym kosztem renaturyzuje się rzeki, rozbierane są zapory, a wały odsuwane od rzek w celu zwiększenia naturalnej retencji. W Polsce rząd planuje drogi wodne dla dużych barek o zanurzeniu prawie 3 m, m.in. na Odrze, Warcie i Noteci, w których nierzadko jest mniej niż 0,5 m wody.

Pamiętajmy, że swobodnie płynące, niepoprzegradzane rzeki to zasoby pitnej wody, środowisko życia ryb i innych organizmów, korytarze ekologiczne dla wędrownych zwierząt, miejsce odpoczynku i rekreacji dla ludzi. Nie będą pełnić tych funkcji, jeśli pozwolimy zamienić je w kanały wypełnione brudną niemal stojącą wodą.

Cieszmy się rzekami w Słońsku i dbajmy o nie.

Dziękujemy Justynie Budzyn i wszystkim Gorzowskim Siostrom Rzekom oraz Fundacji Greenmind za zaangażowanie, właścicielom Bazy Śląska 58, Minu-minu, Urzędowi Miasta i Miejskiemu Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. za dużą pomoc w organizacji i nagłośnieniu imprezy, Fundacji im. Stefana Batorego za wsparcie Koalicji Ratujmy Rzeki, a Danusi za zdjęcia.

Tekst: iza