Wycieczka do parku
Do najatrakcyjniejszej, południowej części PN "Ujście Warty", dawnego rezerwatu Słońsk, można dostać się jedynie drogami prowadzącymi ze Słońska. Aby łatwiej było Państwu trafić do ciekawych miejsc zapraszamy do skorzystania z poniższych opisów.
Do oznakowanej ścieżki przyrodniczej "Ptasim szlakiem" na słynnej Betonce.
Z przystanku PKS udajemy się w kierunku Kostrzyna i po ok. 100 m skręcamy w prawo, w stronę Przyborowa. Dalej jedziemy ul. Lipową mijając po prawej stronie park, po lewej szkołę, przedszkole i cmentarz. Na cmentarzu za kaplicą znajduje się pomnik ku czci żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Po lewej stronie na starym cmentarzu możemy zobaczyć podlegające ochronie prawnej kwitnące (w październiku) okazy bluszczu pospolitego pnącego się po starych drzewach. Przy murze rosną stare platany klonolistne, z charakterystycznie łuszczącą się korą. Następnie jadąc cały czas prosto ulicą Sienkiewicza i Wiejską zobaczymy ścieżkę rowerową, prowadzącą do Przyborowa i dalej do Betonki.
Już w średniowieczu na terenie dzisiejszego Przyborowa istniała osada zwaną chyżą. Chyżanie zajmowali się rybołówstwem, a daninę składali w postaci ryb i raków. Łodzie, sieci i inny sprzęt używany do połowów był własnością zakonu joannitów, a poszczególni rybacy znakowali go swoistymi znakami - gmerkami.
Kiedy dojedziemy do dużego placu na końcu wsi, warto spojrzeć w prawo, gdzie na wieży, właściciel zbudował platformę dla bocianów. Następnie skręcamy w lewo i zaraz w prawo wzdłuż ścieżki rowerowej. Mijamy po prawej stronie starą szachulcową stodołę z widocznymi po wykruszeniu się gliny strychulcami. Jeszcze jeden zakręt i jesteśmy na Betonce. Początkowy odcinek jest udostępniony do ruchu samochodów, aż do parkingu koło wiaty z tablicą informacyjną. Stąd można już tylko spacerować lub jechać rowerem ok. 2km. do czatowni obserwacyjnej przy IV moście. Ścieżka zwykle wynurza się z wody i jest dostępna od maja do grudnia, ale należy się liczyć z tym, że bywa w tym okresie niedostępna z uwagi na wysoki poziom zalewu.
Do II Mostu na Żółtym Kanale
Z przystanku PKS kierujemy się do Przyborowa (patrz opis powyżej). We wsi w starym ceglanym budynku po lewej stronie jest sklep, naprzeciwko którego skręcamy w prawo w gruntową drogę i dojeżdżamy do I Mostu na Postomii. Dalej droga dostępna jest tylko przy niewysokim poziomie wody. Jedziemy wzdłuż lewego brzegu starego koryta Warty aż do skrzyżowania na zakręcie starorzecza. Na wprost w odległości ok. 200m widać już II Most i tablicę PN. Żółty Kanał płynący pod mostem stanowi granicę parku. Od tego miejsca droga - dostępna tylko do spacerów lub wycieczek rowerowych - prowadzi prosto do III Mostu, a za nim do Warty (ok. 2 km od granicy parku). Po prawej stronie na łące widać czatownię obserwacyjną, świetne miejsce do obserwacji ptaków. Z czatowni, patrząc w kierunku Warty zobaczymy kolonię kormoranów i czapli.
Do wieży widokowej przy górce czarnowskiej
Z przystanku PKS kierujemy się drogą krajową nr 22 w kierunku Kostrzyna. Po 4 km dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą do Czarnowa i do wieży widokowej po prawej stronie. Dobre miejsce do obserwacji m.in. bielików, żurawi czy dzikich gęsi.
Do wieży widokowej na drugiej górce
Z przystanku PKS udajemy się w stronę Kostrzyna. Na wysokości ostatniego gospodarstwa po lewej stronie szosy, skręcamy w prawo przecinając tory kolejowe w tzw. drogę Topolową. Na rozwidleniu skręcamy w prawo, po ok. 2 km dojedziemy do granicy PN, a następnie do wieży. Proponujemy obserwacje wyłącznie z Drugiej Górki ze względu na stan techniczny wieży. Droga nienajlepszej jakości, nierówna i błotnista, rozdeptana przez bydło. Do wieży można dostać się tylko przy niskim poziomie wody.
Zasady udostępnienia turystycznego PN Ujście Warty określa regulamin. Więcej informacji o parku na stronie www.pnujsciewarty.gov.pl.