Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli XVI Zlot Obywateli

Jedyne takie miejsce

Jedyne takie miejsce – Słońsk w Rzeczpospolitej Ptasiej

Za tradycję można już uznać fakt, że na zlocie nie dopisuje pogoda, ale zawsze staramy się to ignorować :-)

Zlot rozpoczęły tradycyjnie 2 poranne wycieczki: do Parku Narodowego i ptasim szlakiem, jednak tym razem wycieczkę do parku poprowadził Przemysław Szymoński, honorowy obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej, zaś na szlaku dzięcioła w roli zlotowej przewodniczki debiutowała Magda Mądrawska -Okołów, znana dotychczas jako artystka, autorka pięknych ptasich rysunków nie tylko na koszulkach i torbach.

Wycieczka do parku, pomimo wczesnej pory i pogody, zgromadziła ponad 15 osób, które przewodnik tak zaczarował swoimi opowieściami, że prawie udało im się nie zauważyć wiatru, za to spotkali m.in. bataliony, śmieszki, łabędzie krzykliwe, czaple siwe, z których jedna akurat próbowała skonsumować taaką rybę (chyba leszcza), pliszki żółte, siwe, dymówki, mazurki, szpaki, rybitwy rzeczne, kaczki krzyżówki, płaskonosy, czernice, ohary, gęgawy, bielika, kormorany, gęsiówkę egipską i bociany. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych humory dopisywały, a wycieczka trwała ok. 3 godziny.

Dla zlotowiczów, którzy mają trudności ze wstawaniem, przygotowano inne atrakcje: zwiedzanie Muzeum Martyrologii z przewodnikiem oraz zwiedzanie młyna w Słońsku wraz z poplenerową wystawą fotograficzną „W słońskim młynie”.

Właściwy zlot zapoczątkowała rejestracja uczestników w Biurze Paszportowym – obowiązkowym punktem programu jest zdobycie pieczątki – do upolowania były aż 3: zlotowa, potwierdzająca pobyt w RzP oraz nowość: pieczęć Prezydenta.

Obok stałego zestawu gadżetów z motywem Ptaka Roku (w 2017 jest nim bocian czarny) tj. magnesu i monety,  w tym roku pojawiła się torba z jedną z prac z konkursu plastycznego. Był też smaczny poczęstunek.

Po załatwieniu formalności można było odwiedzić stoiska towarzyszące, które prowadzili m.in. Park Narodowy „Ujście Warty”, Magazyn Przyrodniczy Salamandra, czasopisma „Ptaki Polski”, „Fotonatura”, „Dzikie życie”, pasieka „Dutkowiak”, Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Magda Mądrawska-Okołów. Przedstawiciele Ambasady Rzeczpospolitej Ptasiej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie poprowadzili bardzo ciekawe warsztaty na temat ptasich jaj i gniazd, a Jagoda Karłowska wprowadzała zlotowiczów w tajniki ceramiki.

Obywateli i Przyjaciół Rzeczpospolitej Ptasiej powitali gospodarze: Prezydent Henryk Radowski, oraz Wójt Gminy Słońsk Janusz Krzyśków. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiły wyróżnienia i nominacje. Honorową Obywatelką Rzeczpospolitej Ptasiej została pomagająca ptakom pani weterynarz Renata Nowicka prowadząca Animal Patrol w Kobylarni. Do grona ambasadorów ptasiej republiki dołączyli: Adriana Bogdanowska – redaktorka naczelna Magazynu Przyrodniczego „Salamandra” oraz redaktor Roman Czejarek z Polskiego Radia.

W dniu zlotu, na żywo ze Słońska w programie I Polskiego Radia nadawana była audycja pt.: „Jedyne takie miejsce”. To właśnie Redaktor Czejarek rozmawiał z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”, panem wójtem i panem dyrektorem Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz uczestnikami zlotu o tym, co jest ciekawego w naszej miejscowości, o Rzeczpospolitej Ptasiej, o parku narodowym, historii, zabytkach, muzeach i sporcie. Nie można sobie było życzyć lepszej promocji Słońska.

Niezwykle miłym akcentem było wystąpienie ambasadora Rzeczpospolitej Ptasiej z Berlina Roberta Schwarza, który złożył raport ze swojej rocznej działalności oraz przekazał 4 budki dla dudków zbudowane według projektu Manfreda Eckenfellnera.

Część merytoryczną w świetlicy wiejskiej rozpoczął Paweł T. Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego prelekcją o bocianie czarnym.

Przerywnikiem artystycznym była diaporama nowej ambasadorki, Ady Bogdanowskiej.

Następnie Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind oraz Instytutu Zoologii PAN przybliżył nam zagadnienia związane z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej. Justyna Kierat z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, obecna tylko duchem, za pomocą Skype’a bardzo ciekawie opowiedziała o samotnych pszczołach murarkach. Monika Klimowicz z Ambasady w Wilanowie wprowadziła nas w świat czarnych ptaków w kulturze. Na zakończenie tego intensywnego dnia obejrzeliśmy prapremierę wspaniałego filmu Michała i Tomasza Ogrodowczyków pt. „Bagna są dobre”, kręconego na terenie PN „Ujście Warty”.

W międzyczasie można było również obejrzeć w świetlicy 2 wystawy: pokonkursową z nagrodzonych prac plastycznych nt.: „Wszystkie barwy bociana czarnego” i „Ptasie pastele” Władysława Paszke z Ryjewa.

Na zlocie kolejnych 16 osób zostało obywatelami Rzeczpospolitej Ptasiej, zatem w sumie wydaliśmy już 3050 paszportów. W głosowaniu na ptaka roku 2018 wygrał bączek (56 głosów), przed sokołem wędrownym (48) i zausznikiem (21).

A w niedzielę 20 ochotników-zlotowiczów, przy bardzo silnym wietrze zebrało się przy drodze nad Szeroką. Silna polsko-niemiecka ekipa posadziła 23 żywokoły wierzbowe oraz zabezpieczyła 40 drzew zanim nie rozpadało się na dobre. Mamy nadzieję, że grodzenie żywokołów siatką przeciwśnieżną będzie skuteczniejsze i ochroni je przed zakusami krów i koni.

Patronami zlotu byli: Magazyn Przyrodniczy „Salamandra”, czasopismo „Ptaki Polski” i serwis Birdwatching.pl. Zlot dofinansowała Gmina Słońsk i CZG-12. Dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim darczyńcom, pomocnikom, wolontariuszom, słowem każdemu, kto przyczynił się do tego, że XVI Zlot był bardzo udany.

Prelegentom dziękujemy za ciekawe wystąpienia, a uczestnikom za udział i wspaniałą atmosferę.

Do zobaczenia w Roku Bączka!

Marta Daniszewska, Toruń

 

Tekst: marta