Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli XIII Zlot Obywateli

XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej

Rzeczpospolita Ptasia

W sobotę 12 kwietnia 2014r. odbył się XIII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Na szczęście pogoda dopisała i można było cieszyć się w pełni towarzystwem współobywateli, nie tylko tych fruwających. W zlocie wzięło udział ponad 200 osób, w tym wielu stałych bywalców. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli też goście: pani poseł Bożena Sławiak, pan Wójt Gminy Słońsk Janusz Krzyśków, a także ks. Józef Drozd. Jak już wspominaliśmy, zmieniliśmy program Zlotu tak, aby sprawniej wszystko zorganizować przy ograniczonych zasobach ludzkich. Dlatego w tym roku wszystko odbyło się w jednym miejscu, tj. przy sali wiejskiej, oprócz oczywiście dwóch porannych wycieczek. Ze względu na rozpoczynający się wiosną najlepszy sezon dla obserwatorów ptaków dużym zainteresowaniem cieszyła się poranna wycieczka piesza z przewodnikiem do Parku Narodowego „Ujście Warty”, której głównymi atrakcjami były: obserwacja ptaków, fotografowanie, a także bardzo obszerne informacje przewodnika. Kto miał rower, ten ruszył na Szlak Derkacza, i też nie żałował.

Rejestracja uczestników rozpoczęła się w Biurze Paszportowym o godzinie 13. Zlotowicze otrzymali zlotowe pamiątki - gadżety promujące Rzeczpospolitą Ptasią, w tym opaskę odblaskową, magnes, monetę okolicznościową oraz talon na poczęstunek. W Biurze Paszportowym nowi goście mogli wyrobić sobie paszport Obywatela Rzeczpospolitej Ptasiej, a także opieczętować paszporty już posiadane tegoroczną pieczęcią okolicznościową z wizerunkiem ptaka roku – kani rudej.

O godzinie 14 nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu. Pan Prezydent Henryk Radowski  serdecznie powitał gości. Następnie pan Tomasz Krzyśków – redaktor naczelny czasopisma Ptaki Polski, otrzymał tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Ptasiej. Pan Michał Kruszona - dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, autor Kulturalnego Atlasu Ptaków został 21 Ambasadorem RP.

Tegoroczny Zlot skoncentrowany był na prelekcjach. Pierwszą, prowadził pan Grzegorz Maciorowski z Komitetu Ochrony Orłów i dotyczyła tegorocznego ptaka – kani rudej: Dowiedzieliśmy się o występowaniu, zagrożeniach i ochronie kani rudej w Polsce. Drugie wystąpienie dotyczyło stanu populacji pospolitych ptaków lęgowych w roku 2013 na podstawie wyników Monitoringu Ptaków Polski, prelegentem zaś był Tomasz Chodkiewicz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Tomasz Ogrodowczyk z Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego LP w Bedoniu zapoznał uczestników zlotu z kulisami pracy nad audiobookami z "Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego". Na zakończenie pan Mikołaj Golachowski „zabrał” wszystkich na wyprawę do krainy, gdzie zwierzęta nie boją się ludzi – z dużą przyjemnością obejrzeliśmy prezentację pt. : „Antarktyka, czyli z wizytą w Raju”.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych przesłanych na konkurs zatytułowany „Kania ruda –drapieżny latawiec”. W przerwie rozdane zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego. Lista laureatów znajduje się na naszej stronie.

W międzyczasie Justyna Budzyn prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci na temat „Bo latać jest miło”. Na zajęciach tych dzieci mogły same wykonać i pomalować latawce. Na stoiskach Parku Narodowego Ujście Warty oraz Stowarzyszenia Ptaki Polskie dostępne były ciekawe wydawnictwa oraz zabawy edukacyjne. Gościliśmy też twórców i producentów „ptasich pamiątek” panią Magdę Mądrawską –Okołów i pana Przemysława Kumorka. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina oferowali m.in. karmniki i budki lęgowe dla ptaków. Uczestnicy zlotu tradycyjnie wybierali ptaka roku 2015. Większością głosów (83) zwyciężyła pójdźka pokonując sieweczkę rzeczną (28) i gęgawę (27). Poczęstunkiem zajęli się państwo Monika i Roman Juszkiewicz, którzy nas nie zawiedli i przygotowali dla zlotowiczów smaczny żurek i domowe ciasta. W organizacji przed zlotem oraz w sprzątaniu terenu pomagali podopieczni Zakładu Karnego w Gorzowie, O/Słońsk.

Zlot mogliśmy zorganizować dzięki dofinansowaniu Gminy Słońsk i Celowego Związku Gmin CZG-12. Patronat medialny nad Zlotem objęli: serwis BirdWatching.pl oraz Magazyn Przyrodniczy Salamandra i czasopismo Ptaki Polski. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wsparcie, a także zapraszamy na następne spotkania „ptakolubów”.

Ninie i Ryśkowi dziękujemy za zdjęcia!

Tekst: Ania &Co