Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli XIV Zlot Obywateli

XIV Zlot Obywateli

Rzeczpospolita Ptasia

Każdego roku planując Zlot, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad datą, by nie kolidowała z Wielkanocą, i by…”pogoda była dobra”. Przez ostatnich kilka lat z pogodą nam się udawało, co widać na zdjęciach. W tym roku, no cóż… nie było najgorzej. XIV Zlot  Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, pod patronatem PÓJDŹKI odbył się 18 kwietnia, a pogoda raczej nie dopisała. Dopisali natomiast uczestnicy, którzy już o 7. rano w licznych grupach wyruszyli na dwie zorganizowane przez nas wycieczki, a następnie spotkali się na placu pod remizą w Słońsku. Wycieczkowicze mieli okazję pospacerować Szlakiem Dzięcioła w towarzystwie przewodnika pana Przemysława Szymońskiego oraz tzw. Pierwszym zjazdem pod „ornitologiczną opieką” pana Michała Leszczyńskiego. Dość niski poziom wody, jak na tę porę roku sprawił, że łatwo było dostrzec bataliony, słychać i widać też krwawodzioby, rycyki, kuliki i wiele wiele innych ptaków.

Na Szlaku Dzięcioła spotkano dzięcioła dużego i czarnego. Uczestnicy zwrócili uwagę także na dużą ilość martwych drzew kompletnie podziobanych przez dzięcioły, stanowiących mieszkania różnych mniejszych i większych ptaków. Nie zabrakło śladów bobrów, których „prace pielęgnacyjno-inżynieryjne” widoczne były na nadrzecznych drzewach. Zaprzyjaźniona ekipa z Muzeum Łąki w Owczarach, pod nogami, znalazła także dość rzadkie gatunki roślin w tym: kokorycz wątłą, przylaszczkę pospolitą, śledziennicę skrętnolistną.

Tegoroczny Zlot wyjątkowo rozpoczynaliśmy 2 razy. Raz o godz.12 pod Młynem w Słońsku, drugi raz na placu pod remizą. Na słońskim Młynie zamieszkała pójdźka. Dość nietypowa bo ma ok. 2 metry wysokości i jak na ten gatunek jest dość mało ruchliwa. Patrzy za to „wilkiem” na przechodniów, prawie jakby mówiła „gdzie są moje dziuplaste wierzby? gdzie mam żyć?!”

Pójdźka została namalowana na Młynie przez angielskiego artystę ATM streetart, który zajmuje się tworzeniem wielkoformatowych malowideł ulicznych poświęconych ginącym i zagrożonym gatunkom głównie ptaków. ATM dał się zaprosić, a zupełnie nieoczekiwanie, sąsiad młyna Szymon Wardawa, specjalista od prac na wysokości, zorganizował profesjonalne zabezpieczenie malującego z drabiny artysty. Słoński Młyn jest niezwykłym budynkiem, piękny z zewnątrz i wewnątrz, z doskonale zachowaną młyńską maszynerią poniemiecką. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości miejsce to będą mogli odwiedzać przybywający do Słońska.

Rejestracja uczestników rozpoczęła się w Biurze Paszportowym o godzinie 12.30. Zlotowicze otrzymali zlotowe pamiątki - gadżety promujące Rzeczpospolitą Ptasią, w tym koszulkę z logo TPS, magnes, monetę okolicznościową oraz talon na poczęstunek. W Biurze Paszportowym nowi goście mogli wyrobić sobie paszport Rzeczpospolitej Ptasiej, a także opieczętować paszporty już posiadane tegoroczną pieczęcią okolicznościową z wizerunkiem ptaka roku – pójdźki oraz potwierdzającą udział w zlocie.

O 13.30, Prezydent powitał przyjezdnych i zaproszonych gości i po raz kolejny oficjalnie rozpoczęliśmy XIV Zlot. Pan wójt Janusz Krzyśków powiedział kilka miłych słów do zlotowiczów na temat działalności Rzeczpospolitej Ptasiej. Następnie Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej ustanowił Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie siedzibą Ambasady Rzeczpospolitej Ptasiej w „Ujściu Warty”. Po raz pierwszy w historii Rzeczpospolitej Ptasiej otworzyliśmy ambasadę! Jesteśmy z niej bardzo dumni i szczęśliwi. Mamy również nadzieję na interesująca wieloletnią współpracę z Muzeum i jego pracownikami. Relacja gości z Wilanowa

Kolejnym punktem programu było nadanie tytułów honorowych ambasadorów. W tym roku kolejno otrzymali je:

ATM streetart za niekonwencjonalne metody szerzenia wiedzy o zagrożonych gatunkach ptaków.

Tomasz Ogrodowczyk za „Zielona serię” Włodzimierza Puchalskiego wydaną w formie rewelacyjnych  audiobooków.

Witold Muchowski za szerzenie wiedzy o przyrodzie i kulturze na blogu imionaptakow.com

Po części oficjalnej rozpoczęły się bardzo interesujące prezentacje w świetlicy wiejskiej. Dr Romuald Mikusek i Sławomir Rubacha opowiedzieli nam o pójdźce - małej sowie – mądrej głowie. Okazało się, że w naszym regionie pójdźki mają się jeszcze nieźle. „Wielkie moce małej sowy” przedstawił Witold Muchowski, a o ptasich dekoracjach w Muzeum Pałacu w Wilanowie opowiedziała nam pani Monika Klimowicz. Obejrzeliśmy też film Artura Homana „Sekretne życie drzewa”, który skomentował i ważność drzew podkreślił dr Piotr Tyszko-Chmielowiec. Zachwyciły zebranych również diaporamy Ewy Szymońskiej – „Słodko-gorzka nuta jesieni” oraz „Hiemali tempore”.

W trakcie prelekcji w sąsiedztwie sali odbywały się warsztaty plastyczne, przybyli twórcy z rękodziełem, a grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina, jak co roku zaopatrywała zlotowiczów m.in. w budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Można było nabyć miód z pasieki „Dutkowiak”, książki i czasopisma o ptakach naszych patronów medialnych, m.in. Ilustrowaną Encyklopedię Ptaków (Birdwaching.pl), audiobooki z Zielonej serii Włodzimierza Puchalskiego, czasopisma Ptaki Polski i Magazyn Przyrodniczy Salamandra. Zlotowicze wybrali ptaka roku 2016 – został nim podróżniczek zdobywając 80 głosów, przed bąkiem (40) i wąsatką (26) )

Smaczny poczęstunek zapewnili Państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie. Pomagali - sprzątając fragment Szlaku derkacza przed zlotem oraz organizując plac koło świetlicy – podopieczni Zakładu Karnego. Pomagali też w różny sposób obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej przybyli na zlot. Imprezę zorganizowaliśmy dzięki dotacjom z Gminy Słońsk i CZG-12. Wszystkim pomagierom i dotującym serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny zlot za rok!

Warto wspomnieć jeszcze, że chociaż oficjalnie zlot był jednodniową imprezą, to w niedzielę niektórzy zlotowicze wzięli udział w bardzo pożytecznych dla naszej miejscowości działaniach. Jedna grupa wybrała się na organizowany przez Kostrzyński Klub Sportów Wodnych spływ połączony ze sprzątaniem Postomi, druga zaś posadziła 20 żywokołów wierzbowych. Dzięki tym działaniom mamy mniej śmieci w rzece, a nowe wierzby będą cieszyć wszystkich mieszkańców Rzeczpospolitej Ptasiej (łącznie z bobrami)!