Pełnoletnia Rzeczpospolita Ptasia

Kolejny raz, już osiemnasty(!) obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej spotkali się na zlocie w Słońsku. Pomimo, że był to ostatni weekend kwietnia, po ciepłych i słonecznych dniach w sobotę nastąpiło ochłodzenie i popadał dawno oczekiwany deszcz. Co prawda przestało padać tuż przed poranną wycieczką, ale kto nie miał czapki i rękawic to bardzo żałował. Przewodnicy Olga Betańska i Przemek Szymoński poprowadzili zlotowiczów na betonkę do Parku Narodowego „Ujście Warty” i na Szlak Dudka. Ptaki jak zwykle dopisały, więc uczestnicy obserwowali m.in. ohary, ostrygojada, łęczaki, kwokacze, bociana czarnego, białorzytkę, błotniaka stawowego, dudki na murawie szczotlichowej, a poza tym usłyszeli ropuchę zieloną.
Już przed południem rozpoczęły się warsztaty muzyczno-teatralne prowadzone przez Mariolę i Grzegorza Ptaków, artystów z Cieszyna. Wzięły w nich udział, poza zlotowiczami, dwie grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słońsku. Podczas zajęć dla młodszych dzieci pn. „Mój las” oraz dla starszych na temat „Łączą nas ptaki”, uczestnicy interpretowali głosy ptaków, tańczyli i rysowali, zapoznając się w ten sposób z kilkoma gatunkami oraz z problemami, jakie występują podczas wędrówek ptaków na południe Europy i do Afryki. Jednym z rezultatów warsztatów było napisanie listu do uczniów we Francji. Mariola i Grzegorz Ptakowie, poza działalnością plastyczną, zajmują się od lat edukacją ekologiczną. Robią to niezwykle kreatywnie, jak na artystów przystało. Z tego powodu, Prezydent Henryk Radowski nadał im tytuły honorowych obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej i wręczył paszporty.
Podczas oficjalnego otwarcia XVIII Zlotu głos zabrali prezydent Henryk Radowski, Pani Beata Sroka – zastępca wójta oraz Robert Schwarz – Ambasador Rzeczpospolitej Ptasiej w Berlinie. W tym roku otrzymaliśmy od obywateli z Niemiec 4 budki lęgowe dla pójdźki, które rozwiesimy na terenie naszej gminy, gdzie te sympatyczne sowy nadal występują. Uczestnicy zlotu przed rozpoczęciem prelekcji zgłaszali się w Biurze paszportowym, gdzie otrzymali pieczątki z wodnikiem potwierdzające pobyt i udział w zlocie oraz monetę, magnes, przypinkę z logo Rzeczpospolitej Ptasiej i bony na poczęstunek.
22 osobom wydano nowe paszporty, dzięki czemu grono obywateli ptasiej republiki wzrosło do 3297 co jest większą liczbą niż ilość mieszkańców Słońska!
Atrakcją były jak zawsze stoiska Parku Narodowego „Ujście Warty”, czasopisma Ptaki Polski i pasieki „Dutkowiak”. Gościliśmy też artystów z rękodziełem – panią Magdę Madrawską –Okołów, pana Andrzeja Rabiegę z akwarelami oraz pana Grzegorza Sępołowicza z rzeźbami ptaków. Jeśli o rękodziele mowa, to trzeba wspomnieć o jeszcze jednych warsztatach dla zlotowiczów, które cieszyły się dużym wzięciem. Marta Daniszewska z Torunia uczyła jak ozdobić drewniane przedmioty techniką decoupage. Zgromadziła mnóstwo serwetek głównie z ptasimi motywami i przygotowała podstawki. Okazało się, że nawet początkujący świetnie dali sobie radę i wyjechali ze Słońska z ładnymi pamiątkami.
Podczas zlotu można było nabyć książki ambasadora Rzeczpospolitej Ptasiej Marka Pióro – Kalendarz ptaków i Plamka mazurka czyli jak ptaki odmieniły moje życie, a także otrzymać autograf autora. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Słońsku pod kierunkiem pani Barbary Luli przygotowali i przeprowadzili konkurs dotyczący Parku Narodowego „Ujście Warty”.
W sali wiejskiej zaprezentowaliśmy trzy wystawy. Tradycyjnie pokazaliśmy prace nagrodzone w konkursie plastycznym, w tym roku nt „Wodnik- szuwarowy samotnik”. Ponadto Grzegorz Ptak na kilkunastu obrazach przedstawił różne ptaki w baśniowej scenerii. Dodatkowo, dzięki uprzejmości pracowników Zakładu Hydrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego, udostępniliśmy ich wystawę nekrologów wybranych gatunków zwierząt, które już wyginęły.
Prelekcje rozpoczął Tomasz Chodkiewicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, który wyjaśnił co to jest „Citizen science” i jak ważny jest udział obserwatorów ptaków w badaniach ornitologicznych”. Potem obejrzeliśmy „Family” i „W krzywym zwierciadle” - dwie diaporamy Karola Grabskiego, laureata konkursu pokazów multimedialnych na festiwalu Sztuka Natury w Toruniu. Następnie Jan Jedlikowski z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawił zlotowiczom ptaka roku 2019 - wodnika, skrytego mieszkańca szuwarów o bardzo charakterystycznym, a czasem nawet przerażającym głosie. Kolejnym gościem był Marcin Kostrzyński, leśnik, filmowiec i obserwator dzikiego życia, który przedstawił nam „Przyrodę okiem ukrytej kamery”. Jego filmy wzbudziły duże zainteresowanie i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Dowiedzieliśmy się też jakie sposoby stosował, aby sfilmować swobodnie zachowujące się wilki, jelenie czy lisy. Kto nie był na zlocie niech znajdzie na Youtubie kanał Marcin z lasu, obejrzy z dziećmi „Przyrodyjki”, a zrozumie co stracił. Marcin Kostrzyński został kolejnym Ambasadorem Rzeczpospolitej Ptasiej, tym razem powołaliśmy ambasadora wśród youtuberów.
Na zakończenie mieliśmy przyjemność posłuchać muzyki na żywo skomponowanej przez Pawła Romańczuka z zespołu „Małe instrumenty” do filmu Andrzeja Załęskiego „Dziennik Nadwiślański – Impresja”. Obaj artyści grali używając kilkudziesięciu niezwykłych instrumentów takich jak okaryny, vibraphonette, mandolinette, flet suwakowy, waterphone, ptasie gwizdki, Daxophone i wielu innych, podczas gdy na ekranie, w czarno białych barwach królowały ptaki i Wisła. Pod koniec koncertu wielu zlotowiczów otrzymało instrumenty o tajemniczej nazwie tone chimes i przyłączyło się do muzyków wywołując niesamowite wrażenie pełnej dźwięków sali. Z pewnością jeszcze nigdy ściany remizy nie słyszały takiej muzyki.
W trakcie zlotu obywatele w tajnym głosowaniu wybrali ptaka roku 2020. Najwięcej głosów otrzymał dzięcioł zielony przed sokołem wędrownym i srokoszem. Poczęstunek dla zlotowiczów zapewnili państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie, którzy nas nie zawiedli i przygotowali smaczny żurek i pyszne domowe ciasta.
Zlot dofinansowała oraz pomogła od strony technicznej w organizacji imprezy Gmina Słońsk.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej za powieszenie baneru, przygotowanie miejsca na ognisko, drewna i stołów. Cieszymy się, że w tym roku w zlocie wzięli udział uczniowie ze szkoły w Słońsku i mamy nadzieję, że za rok będzie ich więcej. Dziękujemy nauczycielom pani Krystynie Jasinowskiej, Małgorzacie Dybce i Barbarze Luli za opiekę nad uczniami, a panu Jakubowi Chajcowi za zapewnienie nagłośnienia podczas koncertu. Tradycyjnie – serdeczne podziękowania należą się również naszym „towarzyszom” – członkom Towarzystwa Przyjaciół Słońska oraz popierającym maksymę „Unitis Viribus” (wspólnymi siłami) zlotowiczom, którzy urządzili salę wiejską wieszając wystawy oraz pomogli w sprzątaniu po zlocie. Zdjęcia też mamy od zlotowiczów, dziękujemy za nie Ewelinie Dysko, Michałowi Daniszewskiemu, Marioli i Grzegorzowi Ptakom.
Patronami zlotu były Magazyn Przyrodniczy Salamandra, czasopismo Ptaki Polski i serwis Birdwatching.pl.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział oraz za włączenie się w zbiórkę publiczną – otrzymaliśmy od Państwa 410 zł.
Zapraszamy na następne imprezy TPS „Unitis Viribus”!