Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli XVII Zlot Obywateli

XVII Zlot Obywateli

Rzeczpospolita Ptasia

XVII Zlotowi w Roku Bączka 21 kwietnia towarzyszyła prawdziwie wiosenna aura. W odróżnieniu od ubiegłych lat roku było ciepło i słonecznie, także mogliśmy wreszcie wykorzystać organizacyjne koszulki zamiast ciepłych kurtek. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, w tym wielu stałych bywalców, co zawsze niezwykle nas cieszy.

Przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy, już od godz. 7.00 ci, którzy lubią rano wstawać mogli wziąć udział w jednej z dwóch pieszych wycieczek. Po Rzeczpospolitej Ptasiej w Ujściu Warty oprowadzali panowie Przemysław Szymoński i Michał Leszczyński, Pomimo, że obie grupy ominęły betonkę, było na co popatrzeć. Mnóstwo kaczek, perkozy, bataliony, rycyki, ostrygojady oraz szybka akcja odbierania ryby z udziałem rybołowa i bielika. Pogoda dopisała podobnie jak ptaki. Dla zlotowiczów dostępne było również Muzeum Martyrologii w Słońsku, w którym przewidziana została wycieczka z oprowadzaniem.

Rejestracja uczestników rozpoczęła się o 12:30 w Biurze Paszportowym przy sali wiejskiej przy ulicy Parkowej. Goście oprócz pieczątki z bączkiem w paszporcie, otrzymali również monetę z jego wizerunkiem oraz niepowtarzalny gadżet- notatnik. Notatnik zawiera nie tylko miejsce do zapisywania własnych obserwacji, ale również opisy wszystkich dotychczasowych ptasich patronów pióra naszego pierzastego ambasadora, Marka Pióro. Zabawne ilustracje do tekstów wykonała Justyna Kierat, która podczas Zlotu została mianowana Honorową Obywatelką Rzeczpospolitej Ptasiej.

W oczekiwaniu na oficjalne otwarcie Zlotu przez Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej, goście odwiedzali stoiska: Parku Narodowego „Ujście Warty”, Magazynu Salamandra, Czasopisma Ptaki Polski, Leśnego Studia Filmowego z Bedonia, artystów – Magdy-Mądrawskiej–Okołów i Andrzeja Rabiegi, WTZ z Sulęcina oraz Pasieki „Dutkowiak”. Do nabycia były również książki wydane przez „Marginesy”.

Około godziny 13.30 Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej – Henryk Radowski powitał Obywateli i Przyjaciół Rzeczpospolitej Ptasiej w dorocznym przemówieniu. Dużo komplementów usłyszeliśmy również podczas wystąpienia pana Wójta Gminy Słońsk Janusza Krzyśkowa. Następnie dokonano wyróżnień i nominacji. Honorowymi Obywatelkami Rzeczpospolitej Ptasiej zostały: pani dr Charlotte Bergmann z Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Drei Eichen” w Buckow oraz Justyna Kierat – ilustratorka, edukatorka oraz znawczyni życia samotnych pszczół. Ambasadorem Rzeczpospolitej Ptasiej wśród wydawców za wkład w popularyzację wiedzy o Matce Naturze został Adam Pluszka - redaktor i wydawca „Marginesów”, twórca serii Eko.

Po nominacjach i wyróżnieniach goście mogli zaspokoić głód wiedzy podczas prezentowanych w sali wiejskiej prelekcji. Dzięki wspaniałym prelegentom mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszego tegorocznego patrona. Od tej pory bączek nie będzie już dla nas tak bardzo tajemniczą czaplą, którą ciężko zaobserwować w trzcinowiskach. To wszystko zasługa ornitologa Macieja Filipiuka (który przybył aż z Lublina) oraz fotografika Huberta Gajdy, którzy w swoich prezentacjach przekazali zlotowiczom dużo wiadomości na temat bączka. Następnie Krzysztof Dudek z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaprezentował gościom wykład „Zmiany klimatyczne są faktem, ale czy znamy ich wpływ na ptaki?" Ostatnią prelekcję pt.: „Fotografia przyrodnicza a etyka” przygotował Romuald Mikusek z Parku Narodowego Gór Stołowych. Omówił zagadnienia prawne oraz etyczne dotyczące fotografowania przyrody, a zwłaszcza ptaków. W przerwie między wykładami prezentowaliśmy diaporamy Grzegorza Okołowa „H2O2”, Karola Grabskiego „W krainie perkozów” oraz Sebastiana Sołtyszewskiego „Pośpiewajmy”. Ta ostatnia bardzo rozbawiła zlotowiczów. Dzieci uczestniczące w zlocie z dużym zaangażowaniem poszukiwały bączków, ukrytych w okolicy sali wiejskiej, wszyscy znalazcy otrzymali nagrody. Również dla dzieci zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne. Najpierw Justyna Kierat poprowadziła warsztaty komiksu, a pod okiem Marty Daniszewskiej dzieci robiły skarbonki. Efekty ich prac możemy oglądać na zdjęciach.

W przerwach między prelekcjami zlotowicze mogli podziwiać w sali wiejskiej wystawę prac nadesłanych na konkurs plastyczny pt.: „Bączek mieszkaniec trzcinowiska”, wystawę grafiki Justyny Kierat oraz fotografii wykonanych przez Andrzeja Dubiela w Rzeczpospolitej Ptasiej. Nie zabrakło również emocji podczas wyboru ptaka roku 2019. Pierwszy raz w historii wyborów mieliśmy remis - ostrygojad i wodnik otrzymały po 41 głosów i wyprzedziły kszyka. Ptakiem Roku 2019 został wodnik, bo miał więcej szczęścia w losowaniu.

Poczęstunkiem dla zlotowiczów zajęli się państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie, którzy nas nie zawiedli i przygotowali smaczną grochówkę i domowe ciasta. W organizacji przed zlotem oraz w sprzątaniu terenu pomagali podopieczni Zakładu Karnego w Gorzowie, O/Słońsk oraz pracownicy Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej.

Następnego dnia (22 kwietnia) w ramach Światowego Dnia Migracji Ryb, we współpracy z Koalicją Ratujmy Rzeki zorganizowaliśmy sprzątanie kajakowego Szlaku Zimorodka. Grupa ponad 30 zlotowiczów ( m.in. z Poznania, Kostrzyna nad Odrą, Berlina, Zabrza, Szpęgawska) z lądu i z wody zebrała ponad 10 m3 śmieci! Część osób spłynęła kajakami z Lemierzyc, inni wypłynęli ze Stacji Pomp, a kto nie chciał pływać, to zbierał śmieci z brzegów rzeki i rozlewisk. Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi nie było miejscowych wędkarzy. Po ciężkiej pracy uczestnicy sprzątania otrzymali bigos i napoje. Akcja została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz Biuro Turystyki Przyrodniczej Dudek i Koalicję Ratujmy Rzeki.

Zlot zorganizowaliśmy dzięki dofinansowaniu z Gminy Słońsk i Celowego Związku Gmin CZG-12. Patronami zlotu byli: Magazyn Przyrodniczy Salamandra, czasopismo Ptaki Polski i serwis Birdwatching.pl.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział, Michałowi i Ryśkowi za zdjęcia, zaangażowanym przy wystawach za pomysły i wykonanie ekspozycji, za każdą pomoc i wsparcie przy organizacji zlotu.

Zapraszamy na następne spotkania!

Tekst: anita

Załączone pliki: