Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli XI Zlot Obywateli

Zlot ptasiarzy w Słońsku

GDOŚ

28 kwietnia 2012 roku przy pięknej letniej pogodzie już po raz XI spotkali się Obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej. Imprezę w parku otworzył swoim przemówieniem Prezydent RP Henryk Radowski. Tegoroczny Zlot został objęty honorowym patronatem Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dr Michała Kiełszni, a odwiedzili nas pani poseł Bożena Sławiak, starosta powiatu sulęcińskiego Tadeusz Dąbroś oraz Wójt Gminy Słońsk Janusz Krzyśków. Na zlocie nie mogło zabraknąć także naszych ambasadorów z różnych stron kraju: Marty Wiśniewskiej, księdza proboszcza Józefa Drozda, Guentera Blutke, Mieczysława Wojeckiego, Marka Jelonka, Marka Pióro, Marka Kraszuli, a także honorowych obywateli: Przemysława Chylareckiego, Adama Wajraka, Konrada Wypychowskiego, Przemysława Szymońskiego. Nieodłączną częścią każdego Zlotu jest moment mianowania nowych ambasadorów – w tym roku został nim pan Marian Jasicki, filatelista z Gorzowa. Do grona honorowych obywateli RP dołączyli badacz sów dr Romuald Mikusek oraz Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu reprezentowany przez Jakuba Kotowicza. Pomiędzy gośćmi Zlotu krążył sympatyczny ptaszek – sporych rozmiarów remiz – ptak roku 2012 w Rzeczpospolitej Ptasiej. Uczestnicy Zlotu mieli okazję obejrzeć przedstawienie Teatru Wiatraczki z Barlinka pt.: „Kiedy gawrony plotkują” przygotowane przez panie Martę Grygier i Elę Chudzik.
Po artystycznych doznaniach przyszedł czas na zmagania w konkursie wiedzy o ptaku roku. Tym razem nieco zmieniliśmy formułę konkursu – pytań testowych, wymagających jedynie wiedzy było tylko 5, w formie krótkiego testu. Ważniejsze były punkty zdobyte podczas wykonywania zadań zręcznościowych. Uczestnicy konkursu musieli upodobnić się do remizów, zbudować gniazdo, stworzyć remizie jaja i nakarmić młode. Wykonując zadania mieli do dyspozycji jedynie kolorowy brystol, nożyczki , markery, gałęzie. Liczyła się inwencja twórcza i pomysłowość, a tych naszym konkursowiczom nie zabrakło. W rezultacie szanowne jury po krótkiej naradzie jednogłośnie orzekło, że pierwsze miejsce należy się wszystkim uczestnikom, na których czekały Przewodniki prawdziwych tropicieli. Nowością były także pytania do publiczności: każdy z uczestników Zlotu mógł wykazać się pomysłowością przy układaniu wiersza, którego tematem miał być remiz (poniżej zamieszczamy zwycięskie kompozycje) albo wiedzą odmieniając przez przypadki słowa „remiz” i „remiza”. Najlepsze wiersze i bezbłędne odmiany zostały nagrodzone. Jak co roku przeprowadziliśmy aukcję - amatorów ptasich fantów nie zabrakło. Ciekawym punktem imprezy były warsztaty „Jak zrobić karmnik z orzecha kokosowego?” przeprowadzone przez pana Arkadiusza Szarańca. Dużym powodzeniem cieszyły się „Przewodniki prawdziwych tropicieli” Adama Wajraka z ilustracjami Michała Skakuja, które można było nabyć na zlocie i otrzymać autograf autora.
Zlotowi goście mogli dokonać zakupu rękodzieł: toreb, poduszek itp. przygotowanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina, obejrzeć stoiska PN Ujście Warty i Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych z Bedonia, kupić miód z Gospodarstwa państwa Dutkowiaków. Zawitały do nas także delegacje Fundacji Zielonej Doliny Warty i Odry oraz stowarzyszenia Ptaki Polskie. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych pod tytułem „SUPER TKACZ REMIZ kontra DZIECIAKI I PTAKI DZIWAKI” prowadzonych przez Justynę Budzyn. O ciepły posiłek – pyszną grochówkę – zadbali państwo Monika i Roman Juszkiewiczowie, nie zabrakło także smacznych ciast upieczonych przez panie: Helenę Tatarewicz, Teresę Kazieczko, Cecylię Wieliczko, Irenę Kurek, Marię Fidziukiewicz, Krystynę Chybalską, Justynę Kostrzewską, K. Sawicką, oraz członków TPS Unitis Viribus. Organizacja XI Zlotu była możliwa dzięki dotacjom z Zarządu Województwa Lubuskiego, Urzędu Gminy Słońsk i Starostwa Sulęcińskiego. Nadleśnictwo Ośno Lubuskie przekazało nam sadzonki drzew leśnych. Ponadto otrzymaliśmy pocztą fanty na aukcję od p. Danuty Skrzek –Smolińskiej z Włocławka i pp. Izabeli i Michała Skąpskich z Poznania, którzy nie mogli przybyć na zlot oraz od wielu innych obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej obecnych na zlocie. Ważnym punktem każdego ze zlotowych spotkań jest wybór ptaka na kolejny rok. Rok 2013 upłynie pod patronatem zimorodka, który miażdżącą przewagą pokonał w tajnym głosowaniu dwóch kontrkandydatów bociana białego i łyskę. Rozdane zostały nagrody laureatom konkursu plastycznego pt.: „Remiz nadwodny budowniczy”. Popołudniowa część zlotu tradycyjnie odbyła się w remizie. Zlotowi goście wysłuchali ciekawych prelekcji: "Znane i mniej znane fakty z życia remizów" pani dr Beaty Czyż, „Ciemne strony zielonej energii: oddziaływania farm wiatrowych na ptaki” pana dr. Przemysława Chylareckiego, „Koi-koi, ngaa, korongo - czyli "nasze" bociany w Afryce” pana Arkadiusza Szarańca, „Ameryka Południowa - wieloryby, ptaki i motyle” pana Tomasza Ogrodowczyka, a także film Artura Tabora „Sowy Polski” zaprezentowany przez pana dr. Romualda Mikuska. Dodatkowo wystąpiła pani Dorota Szelerska z prezentacją „Ujście Wkry do Narwi”, która została nagrodzona w facebook’owym konkursie dla amatorów fotografujących przyrodę. W sali była także wystawa znaczków pocztowych pt: „Władcy przestworzy-ptaki drapieżne dzienne” z kolekcji p. Mariana Jasickiego i wystawa akwareli Izabeli Sak z Zielonej Góry. W ramach wpisowego uczestnicy zlotu dostali pamiątki z remizem: torby lniane, monety, magnesy i kartki pocztowe oraz mieli możliwość podpisania Deklaracji Ekoturysty. Drugiego dnia zlotu wcześnie rano na szlaki wyruszyły dwie wycieczki z przewodnikami: pierwsza na nowo otwarty „Szlak dzięcioła” w rezerwacie „Dolina Postomii”, a druga do Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Za pomoc przy organizacji zlotu i wypożyczenie sprzętu dziękujemy: pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno – Ściekowej, PN Ujście Warty, Klubowi Przyrodników, Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej „Hubertus”, Zespołowi Szkół w Słońsku, ks. Józefowi Drozdowi i p. Józefowi Tchórowskiemu oraz Urzędowi Gminy za zapewnienie profesjonalnego nagłośnienia, a podopiecznym Zakładu Karnego w Słońsku za prace porządkowe również przed zlotem.

Dziękujemy Ninie i Arkowi za zdjęcia!

Tekst: kami

Załączone pliki: