Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli IX Zlot Obywateli

IX Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej

24 kwietnia 2010

Rzeczpospolita Ptasia to dość niezwykłe „państwo”, którego obywatele: ci skrzydlaci i ci chodzący na dwóch nogach, spotkali się, już po raz dziewiąty na dorocznym zlocie obywateli. Spotkanie tradycyjnie odbyło się na Placu Zamkowym, (w tym roku wyjątkowo starannie wysprzątanym- wielkie dzięki!). Tradycyjnie także dopisali fantastyczni goście - „ptakoluby” z całej Polski. Już od rana rejestrowali się w biurze paszportowym, oglądali przygotowane wystawy i stoiska. Każdy otrzymał pieczątkę w paszporcie, koszulkę z logo RP w UW, a także zlotową walutę: 2 perkozy i poczęstunek.

Powitali ich uroczyście prezes TPS Izabella Engel i prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej Henryk Radowski. Zebrani wysłuchali także wystąpień p. poseł Bożeny Sławiak, p. starosty Stanisława Kubiaka oraz p. Wójta Gminy Słońsk Janusza Krzyśkowa. Bardzo uroczystą oprawę miało wręczenie przez Prezydenta nominacji ambasadorskich. Jak każde państwo, tak i Rzeczpospolita Ptasia ma swoich przedstawicieli - ambasadorów, którzy reprezentują sprawę Ptasią w wielu zakątkach Polski i świata. Do 13 zacnych osób dołączyli na dziewiątym zlocie p. Tomasz Zubilewicz i ksiądz Józef Drozd. Tomasz Zubilewicz jest geografem, znawcą wielu regionów naszego kraju, autorem znakomitych przewodników, a także jednym z najbardziej znanych prezenterów pogody. Ksiądz Józef Drozd, proboszcz parafii Słońsk już od dawna był naszym nieformalnym ambasadorem, promującym działalność naszego stowarzyszenia i Rzeczpospolitą Ptasią.

Ponieważ zakończyła się kadencja Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej przeprowadzono wybory, które, zgodnie z oczekiwaniami, wygrał Henryk Radowski. Obywatele spełnili także swój obywatelski obowiązek dokonując w tajnym glosowaniu wyboru ptaka roku 2011. Został nim łabędź krzykliwy, który wygrał z remizem i łyską. Prezydentowi i ptakowi roku życzymy powodzenia na stanowiskach.

Uczestnicy zlotu usłyszeli kilka pięknych wierszy o ptakach. Karolina Czarnecka i Weronika Błaszczyk recytowały wiersz p. Leszka Gruntkowskiego pt.: Wiosna, zaś Ola Sokolnicka, i Monika Śliwińska i Asia, Kamila i Monika Komarnickie swoje wiersze o perkozach. Podziwiano także prace plastyczne, które wpłynęły na konkurs, a laureaci otrzymali nagrody książkowe, płyty z głosami ptaków, miód od pp. Dutkowiaków oraz ufundowane przez agroturystów weekendowe pobyty w gospodarstwach. Na zlocie odbył się również konkurs wiedzy o perkozach dla uczniów szkoły w Słońsku oraz dla gości zlotu.

Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne. Ceramiczne-prowadzone przez p. Justynę Budzyn oraz malarskie – przez p. Urszulę Kołodziejczak. Po wypaleniu ulepione przez dzieci ptaki wróciły do nich za parę tygodni. Goście chętnie odwiedzali również stoiska z pocztówkami ze stolicy Rzeczpospolitej Ptasiej, z wydawnictwami Parku Narodowego Ujście Warty, z wyrobami podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina oraz stolik redakcji czasopism Ptaki Polski i Foto-Natura. Na aukcji licytowano fanty podarowane przez obywateli RP, gości zlotu, współpracujących przy organizacji zlotu podopiecznych Zakładu Karnego w Słońsku oraz prace dzieci, które brały udział w konkursach plastycznych.

Wycieczkę po rozlewiskach poprowadził p. Przemysław Chylarecki –honorowy obywatel ptasiej republiki, pracownik Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

Po południu w świetlicy wiejskiej uczestnicy zlotu mogli posłuchać prelekcji p. Michała Skakuja –ornitologa z Uniwersytetu Gdańskiego. Zepsuty laptop w niczym nie przeszkodził wykładowcy, który swój ciekawy wykład ilustrował własnoręcznymi rysunkami. Nastepnie obejrzeliśmy prezentację „Ptaki w obiektywie Cezarego Pióro”, zaś p. Marta Prange z Parku Narodowego Ujście Warty przedstawiła zebranym ciekawe informacje na temat monitoringu ptaków w parku. W świetlicy eksponowana była Wystawa fotografii laureatów konkursu „Lasu Polskiego" - „Las w moim obiektywie”, która ze Słońska przeniosła się do Chyrzyna.

Tegoroczny Zlot zorganizowaliśmy dzięki dofinansowaniu Marszałka Województwa Lubuskiego, Starostwa Sulęcińskiego oraz pomocy Urzędu Gminy Słońsk, za które serdecznie dziękujemy. W imieniu organizatorów oraz gości, którzy bardzo chwalili ciasta dziękujemy za przepyszne wypieki!