VII Zlot Obywateli
Dnia 19 kwietnia 2008r. odbył się VII już Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Jak co roku na Placu Zamkowym zebrali się stali goście - obywatele "ptasiej republiki", mieszkańcy Słońska i okolic, a także koneserzy obserwacji ptaków z Berlina.
O godzinie 10.00 rozpoczęła się rejestracja uczestników zlotu. W biurze paszportowym można było otrzymać paszport i "obywatelstwo" - dla tych, którzy jeszcze ich nie posiadali, ponadto zlotowicze otrzymali plakietki, okolicznościowe pieczątki z sową płomykówką w paszportach, potwierdzające udział w tegorocznym zlocie oraz poczęstunek - pyszny żurek ugotowany przez p. Monikę Juszkiewicz i naleśniki z firmy Pierożek. Oprócz tego każdy, kto przyjechał na zlot, był zainteresowany przedsięwzięciem TPS-u i pomagał w organizacji mógł otrzymać pamiątkową bandamę oraz naklejkę przedstawiającą ptaka roku.
Około godziny 11:00 powitano przybyłych uczestników zlotu, wystąpił Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej p. Henryk Radowski oraz zaproszeni Wójt p. Janusz Krzyśków i Starosta Sulęciński p. Stanisław Kubiak. Potem nastąpiło wręczenie paszportów i nadanie honorowego obywatelstwa RP p. Ireneuszowi Kałudze za zaangażowanie w ochronę płomykówki i innych ptaków i p. Jadwidze Błoch za zasługi w promocji Rzeczpospolitej Ptasiej.
Kolejnym punktem programu było odczytanie niezmiernie ciekawej informacji o wspomnianej wcześniej sowie, będącej ptakiem roku 2008 w Rzeczpospolitej Ptasiej, mianowicie płomykówce. Następnie uczniowie z klas piątych przygotowani przez panią Marię Cieciurę, wystawili sztukę teatralną pod tytułem "Jak dzięcioł mamy dla sowy szukał". Aktorzy byli ciekawie przebrani i świetnie odegrali swoje role. To pozornie zabawne i proste przedstawienie zawierało w sobie naprawdę mnóstwo szczegółów z życia sów. Właściwie najważniejsze cechy każdego z krajowych gatunków tych pięknych nocnych ptaków zostały tutaj ukazane. Mogło to być pomocne przy następnym zaplanowanym elemencie zlotu, albowiem gdy tylko aktorzy opuścili scenę Kamila Kowalczyk zapowiedziała i przeprowadziła mini konkurs o sowach. Pierwsza jego część to finał szkolnego etapu konkursu: dziesięcioro uczniów wyłonionych w eliminacjach miało się zmierzyć w ustnym pojedynku o pierwsze miejsce i nagrody. Druga część to konkurs drużynowy między dwuosobowymi zespołami złożonymi z uczestników zlotu. Zwycięzcy w kategorii uczniów to Agata i Magda Bajerskie oraz Agnieszka Łaska, a w kategorii drużyn Ola Korolewicz i Natalia Fabjańczuk zostały nagrodzone ciekawymi książkami i płytami o tematyce przyrodniczej.
Każdy uczestnik zlotu mógł oddać jeden glos na ptaka, który będzie ptakiem roku 2009. Do wyboru były: czajka, remiz i rybitwa białoczelna. Wyłonionym zwycięzcą okazała się czajka, która pokonała rywali ze zdumiewającą przewagą.
Organizatorzy zaskoczyli nas w tym roku bardzo ciekawą nowością, mianowicie wpadli na pomysł wybicia monety z wizerunkiem płomykówki. Pamiątkowy pieniążek można było nabyć na aukcjach - które jak zresztą co roku przyniosły dochód na działalność Rzeczpospolitej Ptasiej i dostarczyły ogromnych emocji licytującym. Przedmioty na nich sprzedawane pochodziły zarówno od prywatnych darczyńców, jak i zostały wykonane przez skazanych zakładu karnego w Słońsku. Była też zlicytowana jedyna srebrna moneta z płomykówką. Można było samodzielnie wybić monetę - 1 płomykówkę, co niewątpliwie stanowiło nie lada atrakcję.
Stoiska zlotowe - jak co roku - były obficie zastawione pysznymi domowymi wypiekami słońskich gospodyń, miodem z gospodarstwa pszczelarskiego "Dutkowiak", a także budkami lęgowymi wykonanych przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Sulęcina. Wydawnictwa przyrodnicze oferowali pracownicy Parku Narodowego "Ujście Warty" oraz Klubu Przyrodników. Oprócz tego przygotowano warsztaty plastyczne dla utalentowanych uczestników zlotu.
Pod koniec pierwszej części zlotu tj. uroczystości na Placu zamkowym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Płomykówka strażnik strychów" i wręczenie nagród. Po wycieczce do Parku Narodowego Ujście Warty, uczestnicy udali się do świetlicy wiejskiej przy nowej remizie, gdzie odbyła się następna część zlotu. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o sowach Cezarego Korkosza ze Stargardu Szczecińskiego oraz poznaliśmy sytuację sów w województwie lubuskim przedstawioną przez Sławomira Rubachę i program "Aktywna ochrona płomykówki" zaprezentowany przez Ireneusza Kaługę z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" z Siedlec. Mogliśmy również obejrzeć wystawę fotografii pt.:"Najpiękniejsze Ptaki Pomorza". Sprowadzenie tej pięknej wystawy do Słońska było możliwe, ponieważ dzięki uprzejmości władz naszej gminy mogliśmy skorzystać z nowoczesnej sali projekcyjnej - dziękujemy. Zlot zorganizowany został dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, Powiatowemu i Gminnemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wpłatom uczestników. Pogoda dopisała, a po dwóch tygodniach deszczowych w sobotę zaświeciło słońce.
Dziękujemy wszystkim zlotowiczom za przyjazd do Słońska pomimo tak niepewnej pogody!
Tekst: Agata Bajerska