Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli VI Zlot Obywateli

VI Zlot Obywateli

W sobotę na Placu Zamkowym znów zagościli miłośnicy ptaków, i to w dużej liczbie. Było nas ponad 300 osób nie tylko ze Słońska i powiatu sulęcińskiego, ale m.in. z Krakowa, Poznania, Gdańska, Szczecina, a nawet z Berlina i z Bostonu w Wielkiej Brytanii. Cieszy nas, że na zlot przyjechały dwie wycieczki uczniów ze szkół w Kostrzynie i Krzeszycach, a 48 nowych osób zostało obywatelami Rzeczpospolitej Ptasiej. VI Zlot odbywał się pod patronatem Starosty Sulęcińskiego.

Zaszczycili nas swoją obecnością: pan wicestarosta Dariusz Ejchart, panowie wójtowie Janusz Krzyśków i Leszek Gramsa, księża Józef Drozd i Olgierd Banaś, redaktor naczelny czasopisma Ptaki Polski Tomasz Krzyśków. Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej akredytował nowych ambasadorów na Podlasiu - dr Martę Wiśniewską, w Małopolsce dr Marka Jelonka i w Wielkiej Brytanii - Richarda Campeya. Uczestnicy zlotu mogli wziąć udział w konkursach o ptakach siewkowych. W finale konkursu szkolnego zwyciężyła Agata Bajerska z kl. II gimnazjum, przed Magdą Bajerską z kl.V c i Patrycją Nawrot - II b gimn. Nagrody otrzymali też autorzy wyróżnionych prac w konkursie "Rycyk na nadwarciańskich pastwiskach". Nagrodami były płyty z głosami ptaków, książki, lupy, kompasy, koszulki, miód, kalendarze.

Dużo dzieci robiło ptasie maski z papieru podczas warsztatów plastycznych. Podopieczni z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sulęcina sprzedawali budki lęgowe dla ptaków. Można też było kupić pocztówki ze Słońska, czasopisma i książkę "Ptaki Polski", fotokoszulki i miód. Firma ECOTONE z Sopotu prezentowała lornetki i lunety do obserwacji przyrodniczych. Bardzo dobrze wypadła aukcja, podczas której zlicytowane zostały prace plastyczne z konkursów, upominki przekazane przez obywateli RP oraz rzeźby podarowane przez WTZ z Sulęcina i z Dębna oraz skazanych ze słońskiego zakładu karnego. Wszyscy zlotowicze otrzymali pamiątkowe plakietki i ekotorby oraz poczęstunek -grochówkę i pyszne ciasto, upieczone przez członków i sympatyków TPS. Wielkie dzięki za takie smakołyki! Nasi goście spoza Słońska zawsze bardzo chwalą te wypieki. Ekotorby z okolicznościowym nadrukiem promującym Słońsk pojechały z naszymi gośćmi w różne miejsca w kraju. Mogliśmy je zamówić dzięki dofinansowaniu Marszałka Woj. Lubuskiego. Pozostali sponsorzy Zlotu to Starostwo Sulęcińskie, Urząd Gminy Słońsk, Park Narodowy "Ujście Warty", ECOTONE, Karoka, "Ptaki Polski", gospodarstwa agroturystyczne T. Radowskiej, E. Matkowskiego, M. Woronkiewicz, J. Engla, J. Ajdyny i Gospodarstwo Pszczelarskie "Dutkowiak". Nad bezpieczeństwem zlotowiczów czuwali młodzi ratownicy ze stowarzyszenia "Joannici Dzieło Pomocy" ze Słońska.

Po zakończeniu programu na Pl. Zamkowym zlotowicze udali się na wycieczkę z przewodnikiem, a po południu w sali wiejskiej na Przyborowie obejrzeli piękną diaporamę Łukasza Łukasika, który przyjechał do nas ze Śląska oraz wysłuchali wykładu dr. Andrzeja Kruszewicza z warszawskiego ZOO na temat "Dlaczego samce są piękniejsze".

Nasz zlot to impreza edukacyjna i promująca Słońsk. Odbywa się dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób i instytucji. Dziękujemy pracownikom Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej, skazanym i p. Łucji Sadowskiej za pomoc w zorganizowaniu technicznej strony zlotu, p. dyrektor Zespołu Szkół za wypożyczenie stołów i krzeseł, p. dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji z Gorzowa za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego i wszystkim innym, którzy pomagali i przyczynili się do tego, aby działania TPS Unitis Viribus jak najlepiej służyły naszej miejscowości i integrowały społeczność lokalną.