Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli III Zlot Obywateli

III Zlot Obywateli

Dwa lata po otwarciu granic, po raz trzeci obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej spotkali się na zlocie w Słońsku. Pogoda niestety nie dopisała, ale nie przeszkodziło to ok. 200 osobom z różnych stron Polski wziąć udział w ciekawych imprezach, tematycznie związanych z ptakami w przepięknej wiosennej scenerii nadwarciańskich rozlewisk . Po powitaniu gości i zlotowiczów przez Prezydenta ptasiej republiki Henryka Radowskiego, nastąpiło wręczenie Aktów nadania honorowego obywatelstwa Rzeczpospolitej Ptasiej Panom Przemysławowi Chylareckiemu - Prezesowi Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Adamowi Basińskiemu -Staroście Sulęcińskiemu. Powołano też Ambasadorów: Zielonogórskiego - Mieczysława Wojeckiego oraz Wielkopolskiego - Sylwię Graję, którzy w swoich regionach promują inicjatywę Towarzystwa Przyjaciół Słońska, jako pożyteczną działalność przyczyniającą się do tworzenia warunków dla rozwoju rodzimej bazy turystycznej umożliwiającej mieszkańcom poprawę warunków bytowych.

Obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej na zlotach wybierają Ptaka Roku. Na rok 2005 w tajnym głosowaniu spośród 3 kandydatur wybrano bielika (82 głosy) który wyprzedził rycyka (39 ) i płaskonosa (9). Bielik to największy krajowy ptak drapieżny, związany z rzekami i jeziorami. W ciągu ostatnich 25 lat jego liczebność wzrosła kilkakrotnie, od ok. 50-ciu par w latach pięćdziesiątych do 430-500 par obecnie. Rozlewiska w okolicach Słońska są dla bielików bardzo atrakcyjne z powodu obfitości pokarmu - ptaków wodnych i ryb.

W organizację tegorocznego zlotu włączyli się uczniowie gimnazjum ze Słońska i z Gorzowa Wlkp., którzy przygotowali i przeprowadzili "ptasie" konkursy. Zlotowicze rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali na pytania, rozpoznawali zdjęcia i rysunki, ptaków oraz gniazd. Do wygrania były m.in. noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, spływ kajakowy, prenumerata czasopisma o ptakach Woliera. Dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej "Złota Rybka" w Słońsku recytowały wiersze znanych poetów lub własnego autorstwa. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Krajobraz z Dudkiem", na który wpłynęło 245 prac i wręczono nagrody. Wiele osób wzięło udział w warsztatach plastycznych podczas których można było wizerunki ptaków malować na szkle z p. Heleną Świercz, ulepić z gliny z p. Agatą Szafrugą, uczyć się wyplatać z wikliny pod kierunkiem p. Barbary Fornalskiej z Ośna, składać origami z Elizą Banasik lub rysować pastelami z p. Jolantą Talaską. Nowym punktem programu była aukcja rzeźb, powstałych na warsztatach podczas ubiegłorocznego zlotu oraz wykonanych przez umieszczonych w Zakładzie Karnym w Słońsku. Dochód z aukcji zasilił konto Towarzystwa i zostanie przeznaczony na organizację kolejnych imprez. Zlotowicze mieli możliwość kupna wydawnictw Klubu Przyrodników ze Świebodzina, czasopisma Woliera, fotokoszulek z ptakami ze sklepu internetowego www.karoka.pl oraz pamiątkowych ptaszków z drewna i gliny. Poza tym mogli uzyskać informacje o sieci Zielonych Punktów tworzonych w ramach projektu pn. "Rozwój przyrodniczej turystyki kwalifikowanej w parkach krajobrazowych Ziemi Lubuskiej". Zielone punkty to miejsca, gdzie turysta - przyrodnik może uzyskać informację, przenocować, wypożyczyć rower, lornetkę. Są już takie miejsca w Słońsku, Owczarach, Kostrzynie n. Odrą, Kłopocie i Łagowie.

Z powodu chłodu i przelotnego deszczu uczestnicy spotkania chętnie posilili się przy ognisku oraz skosztowali domowych wypieków, tym razem ciasta - ptasiego mleczka. Po tym łasowaniu można było zbadać sobie poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Po posiłku Pan Prezydent RP w asyście licznych gości otworzył kolejne "przejście graniczne" i odsłonił tablicę Rzeczpospolitej Ptasiej postawioną przed "betonką"- najważniejszym wjazdem do Parku Narodowego "Ujście Warty". Tam też udali się zlotowicze na wycieczkę z przewodnikami, aby obserwować głównych bohaterów zlotu - ptaki. Koniec kwietnia to idealny czas na taką wyprawę, były m. in. bataliony, ohary, gęgawy. Nad Wartą czatowały bieliki. Zewsząd dolatywały głosy różnych ptaków wodnych - łysek, mew śmieszek, krwawodziobów i rycyków.

Ostatnim, choć jednym z najważniejszych punktów programu był pokaz przepięknych przezroczy Ewy i Przemysława Szymońskich pt. "Tam gdzie Warta kończy swój bieg" oraz promocja albumu "Królestwo Dzikich gęsi" Przemysława Szymońskiego i Artura Tabora. W sali wiejskiej w Przyborowie po raz pierwszy rozbrzmiewała muzyka F. Hendla, która była ilustracją do dziesiątków zdjęć ukazujących uroki okolic Słońska. Po pokazie można było nabyć książkę z autografem autora. Na zakończenie p. Jacek Karczewski z Sopotu, obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej poprowadził ciekawe spotkanie gości z mieszkańcami Słońska i Przyborowa na temat znaczenia Parku Narodowego "Ujście Warty" i szczególnych walorów tego miejsca.

Pomimo nienajlepszej pogody uczestnicy III Zlotu Obywateli RP wyjechali ze Słońska bogatsi o nowe ornitologiczne obserwacje, niezapomniane wrażenia z pokazu przezroczy oraz gotowi do ponownych odwiedzin nadwarciańskich rozlewisk, magicznego miejsca przyciągającego coraz większe rzesze turystów-przyrodników. Zatem do zobaczenia w Roku Bielika!