Rzeczpospolita Ptasia Zloty obywateli II Zlot Obywateli

II Zlot Obywateli

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 5 lipca br. ponownie spotkaliśmy się na Zlocie Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Po październikowym zimnie (I zlot był 20.10.2002) wydawało się, że w lipcu pogoda nie zawiedzie, a jednak deszcz odstraszył niektórych. Mimo to z pewnością było ponad 150 osób m.in. z Poznania, Warszawy, Gorzowa i Zielonej Góry. Na początku Prezydent Rzeczpospolitej Ptasiej Henryk Radowski powitał władze gminy - Panów wójtów Janusza Krzyśkowa i Leszka Gramsę oraz podsumował dotychczasową działalność Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis Viribus". Przedstawił osiągnięcia - wyróżnienie w konkursie Pro Publico Bono oraz I miejsce w ogólnopolskim konkursie im. A. Patkowskiego za działania na rzecz rozwoju środowiska i regionu oraz przyznanie przez Marszałka Województwa Lubuskiego tytułu Perły Lubuskiej ofercie turystycznej pod nazwą "Wczasy agroturystyczne w Rzeczpospolitej Ptasiej".

Następnym punktem programu, było nadanie honorowego obywatelstwa i wręczenie paszportu Panu Albinowi Łąckiemu, Wielkopolaninowi, który przyjechał do nas z Rakoniewic. Pan Albin Łącki napisał kilka książek i kilkadziesiąt artykułów naukowych o tematyce przyrodniczej, jest autorem licznych ilustracji do książek przyrodniczych, preparuje okazy ssaków i ptaków, organizuje wystawy prac, a także prelekcje dla młodzieży. Wykonał ponad 3 000 prac malarskich, a ich tematem były głównie ptaki i ssaki występujące w Polsce, czasem mieszkańcy odległych krain. Nieliczne z tych prac - rysunki poświęcone ptakowi roku w Rzeczpospolitej Ptasiej - żurawiowi, zlotowicze mieli szansę obejrzeć przy Stacji Pomp w Słońsku. Wysłuchali też informacji o sytuacji żurawia w Polsce.

Następnie rozstrzygnięty został konkurs na godło i barwy Rzeczpospolitej Ptasiej.

Ze 100 prac nadesłanych z Polski, Holandii i Niemiec Kapituła Konkursu wyróżniła 16 projektów, a na podstawie pomysłów pani Agnieszki Drzewieckiej z Holandii i Uli Szymczak ze Słońska ustanowiła ostateczny kształt flagi i godła. Pomysłodawczynie otrzymały nagrody w postaci rocznej prenumeraty czasopisma WOLIERA, weekendu w gospodarstwie agroturystycznym i wycieczki na basen Słowianka. Wyróżnienia wręczono również 6 autorom prac plastycznych na temat żurawia.

Korzystając z licznie zgromadzonych w Słońsku obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej przeprowadziliśmy na zlocie wybory Ptaka Roku 2004. Zgodnie z Konstytucją, ma to być gatunek rzadki lub zagrożony, występujący w Rzeczpospolitej Ptasiej. Kandydowały: bielik, dudek i płaskonos. W demokratycznych, tajnych wyborach, w których wzięło udział 74 obywateli zwyciężył DUDEK (44 głosy) przed bielikiem (21) i płaskonosem (9).

Potem były niespodzianki. Paula Bułczyńska wyrecytowała wiersz Jana Brzechwy pt.: "Żuraw i czapla" oraz odczytała wiersz p. Grażyny Wojciechowskiej pt. Rzeczpospolita Ptasia. Z kolei Rada Gabinetowa wyróżniła właścicielkę "ptasiego" nazwiska p. Alicję Sikorę, wręczając jej pisankę z namalowanym wizerunkiem sikorki bogatki.

Po części oficjalnej można było tworzyć wizerunki ptaków z gliny, drewna, żarnowca i innych tworzyw z pomocą p. Anny Olszewskiej z Wilanowa, Agaty Szafrugi z Kostrzyna i Elizy Banasik z Głuchowa albo posilić się przy ognisku. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę, stempel w paszporcie, słoiczek miodu z Rzeczpospolitej Ptasiej, czasopismo Woliera i miodowe ciastko. Ci, którzy zasmakowali w miodowych wypiekach mieli okazję skosztować miodu z plastra i kupić różne miody na stoisku Pana Remigiusza Dudkowiaka, który ma swoje ule również w Rzeczpospolitej Ptasiej i sponsorował II Zlot Obywateli. Patronat nad imprezą objęło specjalistyczne czasopismo dla hodowców i miłośników ptaków WOLIERA, a Klub Przyrodników ze Świebodzina prezentował swoje wydawnictwa.

Po posiłku, niestety już w strugach deszczu najwytrwalsi zlotowicze towarzyszyli otwarciu nowego przejścia granicznego w Przyborowie. Druga tablica z napisem Rzeczpospolita Ptasia ustawiona jest za I mostem nad Postomią.

Ostatnim punktem programu był pokaz przezroczy i bardzo interesująca prelekcja na temat żurawi przedstawiona przez Tomasza i Grzegorza Kłosowskich w restauracji Hubertus. Najbardziej zainteresowani kupili również ich album pt. Żuraw i otrzymali dedykację autorów.

Z powodu niepogody trudno było tylko zorganizować zaplanowaną wycieczkę "W poszukiwaniu żurawi". Wynagrodzić to musiała tablica z dwoma sylwetkami tych ptaków ustawiona przy Stacji Pomp i przygotowana do fotografowania się z żurawiami.

Po II Zlocie Rzeczpospolita Ptasia liczy już 458 obywateli, ma swoje godło i barwy.